Türkiye ve Azerbaycan vergi sistemlerinde vergi gelirlerinin yapıları ve kayıtdışı ekonomiler
Structures of tax revenues in Turkey and Azerbaijan tax systems and informal economies
- Tez No: 879199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye ve Azerbaycan'daki vergi yapılarının araştırılması ile bulunan bulguların karşılaştırılması ve değerlendirilmesidir. Her iki ülkenin ortak bazı değerleri olmasına rağmen kamu yönetimlerinde farklılıklar mevcuttur. Çalışma genelinde de bu kısım incelenmiştir. Her iki ülkenin vergi sistemleri benzer temel vergi türlerini içermesine rağmen, farklı ekonomik yapılar, vergi oranları ve vergi idaresi kapasiteleri nedeniyle farklı sonuçlara yol açmaktadır. Türkiye ve Azerbaycan'daki kayıt dışı ekonomi sorunları, vergi kaçakçılığı, vergi kayıpları ve yolsuzluk gibi faktörlerle yakından ilişkilidir. Her iki ülke de bu sorunlarla başa çıkmak için çeşitli vergi reformları, yolsuzlukla mücadele önlemleri ve ekonomik çeşitlendirme çabaları üzerinde çalışmaktadır. Sonuç olarak, her iki ülkenin de vergi sistemleri ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele stratejileri, ekonomik koşullarına ve hükümet politikalarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ancak her iki ülke de kayıt dışı ekonomiyi azaltarak vergi gelirlerini artırmayı ve ekonomik istikrarı desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye ve Azerbaycan'daki vergi sistemlerinin ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele çabalarının anlaşılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the tax structures in Turkey and Azerbaijan, compare the findings, and evaluate them. Despite having some common values, there are differences in public administrations between these two countries, which are also examined throughout the study. Although both countries' tax systems include similar basic tax types, they yield different results due to variations in economic structures, tax rates, and tax administration capacities. The issues of informal economy, tax evasion, tax losses, and corruption in Turkey and Azerbaijan are closely related. Both countries are working on various tax reforms, anti-corruption measures, and economic diversification efforts to address these issues. As a result, the tax systems and strategies to combat informal economies in both countries vary depending on their economic conditions and government policies. However, both countries aim to reduce the informal economy, increase tax revenues, and support economic stability. This study aims to contribute to the understanding of tax systems and efforts to combat informal economies in Turkey and Azerbaijan.