5. sınıf sosyal bilgiler dersinde iş birliğine dayalı öğrenmenin öğrencilerin girişimcilik becerilerine etkisi
The effect of cooperative learning on students' entrepreneurship skills in 5th grade social studies course
- Tez No: 879200
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ÇENGELCİ KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Sosyal Bilgiler dersinde öğrencilere akademik bilgiyi öğretmenin yanı sıra pek çok beceriyi kazandırmak için farklı öğrenme yaklaşımları kullanılabilir. İş birliğine dayalı öğrenme de kullanılan önemli yaklaşımlardandır. Sosyal Bilgiler dersinde iş birliğine dayalı öğrenmenin hedeflediği becerilerden biri de girişimciliktir. Sosyal Bilgiler dersinde iş birliğine dayalı öğrenmenin öğrencilerin girişimcilik becerilerine etkisini belirlemeyi amaçlayan bu araştırmada karma yöntem desenlerinden sıralı açıklayıcı desen kullanılarak 5. Sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Girişimcilik Ölçeği, öğrenci günlükleri ve yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. İstatistiksel verilerin analizinde t-testi, 2X2 karma ANOVA ve ANCOVA yöntemleri kullanılmıştır. Nitel verilerde ise tümevarımsal analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Bu araştırmanın sonuçları, Sosyal Bilgiler dersinde uygulanan iş birliğine dayalı öğrenmenin öğrencilerin girişimcilik becerilerini geliştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca İş birliğine dayalı öğrenmeden yararlanılarak gerçekleştirilen Sosyal Bilgiler dersine ilişkin öğrencilerin olumlu görüşlere sahip olması ulaşılan sonuçlar arasındadır. Araştırmanın sonuçlarına göre uygulamaya yönelik ve araştırmacılar için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Social Studies course, different learning approaches can be used to teach students many skills as well as academic knowledge. Cooperative learning is also one of the important approaches used. One of the skills targeted by collaborative learning in the Social Studies course is entrepreneurship. This research, which aims to determine the effect of collaborative learning in the Social Studies course on students' entrepreneurial skills, was conducted with 5th grade students using a sequential explanatory design, one of the mixed method designs. The data of the research were collected through the Entrepreneurship Scale for Secondary School Students, student diaries and semi-structured interview forms. T-test, 2X2 mixed ANOVA and ANCOVA methods were used to analyse statistical data and inductive analysis technique was used for qualitative data. The results of this research revealed that collaborative learning implemented in the Social Studies course improved students' entrepreneurial skills. In addition, it is among the results that students have positive opinions about the Social Studies course, which is carried out using cooperative learning. According to the results of the research, suggestions for practice and for researchers have been made.