Azerbaycan vergi sisteminin analizi ve Türkiye'de uygulanan servet vergilerinin Azerbaycan ergi sisteminde uygulama olanaklarının değerlendirilmesi
Analysis of the Azerbaijan Tax System and the evaluation of the application operations in the Azerbaijan Tax System in the service in the tax service applied in Turkey
- Tez No: 462120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Vergi, her ülkenin önemli gelir kaynaklarından biri olduğundan vergi sisteminin geliştirilmesi, mükelleflerle vergi idaresi arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi, karşılaşılan sorunların çözülmesi, vergi idaresinin önemli hedeflerindendir. Yaşanan teknolojik ve ekonomik gelişmeler devletleri bu gelişmelere göre vergi sistemlerinde değişiklik yapmaya iten sebeplerdendi. Azerbaycan'da da vergi sisteminin geliştirilmesi devletin önemli hedeflerinden biridir. Günümüzdeki ekonominin negatif yansımalarını azaltmak ve önlemek için Azerbaycan vergi sisteminin de geliştirilerek bu negatif yansımaların ülke ekonomisine etkisini minimuma indirilmesi gerekmektedir. Azerbaycan Vergi Sisteminde servet unsurları yeterince vergilendirilmemektedir. Türk vergi sistemindeki Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Veraset ve İntikal Vergisi gibi vergilerin Azerbaycan'da uygulanmasının sağlanması hem vergi gelirlerinde artışa hem de sosyal adalete katkı sağlayacaktır. Anahtar Kelimeler : Azerbaycan Vergi Sistemi, Servet Vergileri, Aksiz.
Özet (Çeviri)
Tax is one of the most important duties that countries have to meet in order to improve the tax system, to develop the relations between the taxpayers and the tax authorities, and to solve the problems that are encountered in each country. Every day technological and economic developments are among the reasons that governments make changes in the tax system according to these developments. The development of the tax system in Azerbaijan is one of the important targets of the state. The Azerbaijani Tax System should also be developed to minimize and prevent the negative reflection of the present economy and to minimize the effect of these negative reflections on the economy of the country. In the Azerbaijani Tax System, wealth elements are not taxed adequately. Implementation of taxes such as Motor Vehicles Tax and Inheritance and Transfer Tax in Turkey will contribute to increase in tax revenues and social justice in Azerbaijan. Key Words : Azerbaijani Tax System, Wealth Taxes, Excise.