Bankalarda iç kontrol ve iç denetim fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of internal audit function in banks
- Tez No: 879228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bankacılık sektörü, modern ekonomilerin temel taşlarından biri olarak kabul edilmekte ve bu sektörün sağlıklı işleyişi, genel ekonomik istikrar için kritik öneme sahiptir. Bankalar, hem bireysel hem de kurumsal müşterilere finansal hizmetler sunarak ekonomik faaliyetlerin finansmanında merkezi bir role sahiptirler. Bu doğrultuda, bankacılık faaliyetlerinin etkin bir şekilde yönetilmesi ve denetlenmesi, finansal sistemlerin güvenilirliği ve sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. İç kontrol ve iç denetim mekanizmaları, bankacılık faaliyetlerinin düzenli ve güvenli bir şekilde yürütülmesini sağlayan temel unsurlardır. Bu mekanizmalar, bankaların karşılaştığı riskleri azaltmak, operasyonel verimliliği artırmak ve yasal düzenlemelere uyumu sağlamak için tasarlanmıştır. Bu anlamda çalışma, bankacılık sektöründe hayati öneme sahip olan iç kontrol ve iç denetim fonksiyonlarını karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Bankacılık sisteminin sağlıklı işleyişi ve mali istikrar için bu iki fonksiyonun etkin uygulanması büyük önem taşımaktadır. Çalışma, öncelikle iç kontrol ve iç denetimin temel kavramlarını ve teorik çerçevesini ele almakta, ardından bu fonksiyonların bankacılık sektöründeki uygulamalarını detaylı bir şekilde incelemektedir. İç kontrolün, risk yönetimi, kontrol ve yönetişim süreçlerinin bütünleşik bir parçası olarak bankaların faaliyetlerini düzenleyici ve denetleyici bir rol oynadığı belirtilirken, iç denetimin ise bağımsız ve objektif bir değerlendirme yaparak bankanın risk yönetimi, kontrol ve yönetişim süreçlerinin etkinliğini arttırmaya yönelik olduğu vurgulanmaktadır. Araştırma, her iki fonksiyonun bankacılık sektöründeki uygulanış biçimlerini, karşılaştırmalı bir yaklaşımla ele almakta ve bu süreçlerin bankaların mali sağlamlığı üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Bunun yanı sıra, iç kontrol ve iç denetimin birbirleriyle olan ilişkileri ve bu iki fonksiyonun etkileşimi üzerine derinlemesine bir inceleme sunmaktadır. Sonuç olarak, çalışma, iç kontrol ve iç denetim fonksiyonlarının bankacılık sektöründe nasıl bir uyum içinde çalışması gerektiğine ve bu iki fonksiyonun etkin bir şekilde entegre edilmesinin bankaların risk yönetimi ve genel performansı üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The banking sector, a cornerstone of modern economies, plays a critical role in ensuring overall economic stability. Banks provide essential financial services to both individual and corporate clients, central to financing economic activities. Effective management and supervision of banking operations are crucial for the reliability and sustainability of financial systems. Internal control and audit mechanisms are fundamental in ensuring orderly and secure banking operations. These mechanisms are designed to mitigate risks faced by banks, enhance operational efficiency, and ensure compliance with legal regulations. This study comparatively examines the crucial functions of internal control and internal audit in the banking sector. The effective implementation of these functions is vital for the healthy functioning and financial stability of the banking system. The study first addresses the basic concepts and theoretical framework of internal control and internal audit, followed by a detailed examination of their applications in the banking sector. Internal control is identified as an integral part of risk management, control, and governance processes, regulating and supervising bank operations, whereas internal audit is emphasized as an independent and objective assessment to enhance the effectiveness of a bank's risk management, control, and governance processes. The research takes a comparative approach to these functions in the banking sector, analyzing their impact on the financial robustness of banks. It also delves into the interrelation between internal control and internal audit, and their interaction. In conclusion, the study highlights the need for harmonious operation of internal control and internal audit in the banking sector and how their effective integration can positively influence banks' risk management and overall performance.