İç sistemler çerçevesinde bankalarda iç kontrol ve iç denetim ilişkisi ve bir uygulama
The relationship of internal control and internal auditing in banks within the frame of internal systems and an application
- Tez No: 376574
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bankacılık sektörü, ülkelerin ekonomik kalkınma hamlelerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları yatırımlara kaynak temin eden önemli bir finansal aktördür. Bankaların üstlendikleri bu fonksiyonu etkin bir şekilde yerine getirmeleri, ancak sağlam bir yapıya sahip olmaları ile mümkün olacaktır. Bankaların sağlamlık ve dayanıklılıklarının güvencesi de, etkin ve yeterli bir şekilde çalışan iç kontrol ve iç denetim sistemleridir. Yönetim kurulunun sahipliğini üstlendiği bu sistemler arasındaki ilişkiler, bankaların işleyişi açısından önemli sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin en büyük bankalarından birinde görev yapan müfettişlerin iç kontrol sistemi hakkındaki düşünceleri ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırmanın amacı, bankaların iç denetim ve iç kontrol sistemlerinin uyum ve koordinasyonu ile iç denetim sisteminin danışmanlık fonksiyonunu değerlendirmektir. Bunun yanında, iç kontrol faaliyetleri ve iç kontrol sistemine ilişkin müfettişlerin görüşleri temelinde, iç sistemlerin yapısı ile ilgili bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Araştırmada, iç kontrol ve iç denetim sistemlerinin birbiri ile koordinasyon içinde olduğu, söz konusu sistemler arasında sinerji bulunduğu ve iç denetim sisteminin yönetime iç kontrol faaliyetleri ile ilgili danışmanlık sunduğu bulgularına ulaşılmıştır. Ayrıca, geliştirilen anketten elde edilen alt boyutların birbirleri ile ilişkili oldukları ve birbirlerini önemli derecede etkiledikleri tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgulara dayanılarak iç kontrol sisteminin yapısının ve iç denetim ve iç kontrol arasındaki ilişkilerin daha da iyileştirilmesi amacıyla önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Banking sector is an important financial actor that provides the necessary resources for the economic development of the countries'. Provided that banks have a sound structure, they effectively fulfill this function. The assurance of strength and durability for banks is internal control and internal audit systems that perform as effective and efficient. These systems are the responsibility of the Board of Directors and the relationships between them are significant effect on the functioning of the bank. In this study, internal auditors working in one of Turkey's largest banks thought about the internal control system were measured. The aim of the study, consistency and coordination of internal audit and internal control systems with advisory function of internal audit system is to evaluate. Besides, on the basis of auditors' opinions relating internal control activities and internal audit system, regarding the structure of banks' internal systems will be created a framework. According to the obtained results from the study, internal control and internal audit systems are in coordination with each other and there is synergy between these systems. In addition to, the internal audit system is consulting to board about internal control activities. Also, obtained dimensions from the created scale are interrelating and are significantly affected by each other. At the end of study, to have more effective internal audit and internal control systems suggestions have been presented.