Hayrî Mehmet'in Farsça şiirleri (İnceleme-tenkitli metin)
Hayri Mehmet's Persian poems (Edition critique-examination)
- Tez No: 879246
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada bir 18. yüzyıl şairi olan Hayri Mehmet'in divanındaki Farsça şiirler, nüshaları temin edildikten sonra en doğru şekilde okunmaya çalışılmış, nüsha farkları belirtilmiş ve Farsça kasideler, gazeller ve tahmisler Türkçe'ye tercüme edilmiştir. İnceleme bölümünde bu gazeller şekil ve muhteva bakımından ele alınmıştır. Aynı zamanda gazellerde kullanılan edebi sanatlara değinilerek estetik değer ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmayla, daha önce Türkçe şiirleri üzerine çalışmalar yapılmış olan bir Türk şairi olan Hayrî'nin ele alınmamış Farsça şiirleri üzerine de bir çalışma yapmakla şairin üslubunun daha iyi anlaşılması sağlanıp, şairi geniş bir yelpazede tanıtabilmenin yolunu açarak literatüre de kazandırmış olmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the Persian poems of Hayri Mehmet, a poet from the 18th century, have been meticulously examined after obtaining various copies, and efforts have been made to read them accurately. Differences in manuscripts are identified, and the Persian qasidas, ghazals and tahmis were translated into Turkish. In the analysis section, these ghazals are considered in terms of form and content. Simultaneously, literary techniques used in the ghazals are discussed, aiming to highlight aesthetic values. Through this study, an attempt has been made to shed light on the previously unexplored Persian poems of Hayri, a Turkish poet who has been the subject of studies on Turkish poetry. This not only aims to enhance the understanding of the poet's style but also opens the way to introduce the poet comprehensively to the literature, contributing to the existing body of knowledge on the subject.