Okul yöneticilerinin değer yönetimi uygulamalarının öğretmenlerin psikolojik iyi oluşları ile ilişkisi
The relationship between school administrators' value management practices and teachers' psychological well-being
  1. Tez No: 879251
  2. Yazar: ŞEYMA AYDAN ÇAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ACAR GÜVENDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı okul yöneticilerinin değer yönetimi uygulamaları ile öğretmenlerin psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırma, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında Tekirdağ ili Çerkezköy ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görevli 328 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak öğretmenlerin cinsiyet, yaş, medeni durum, çalıştığı kademe ve öğretmenlikteki hizmet süresi değişkenleri hakkında bilgi toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Değer Yönetimi Ölçeği (Yılmaz, 2006) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (Telef, 2013) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi ve Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucuna göre öğretmenlerin okullarındaki değer yönetimi algıları yüksek düzeydedir. Erkek öğretmenlerin okullarındaki değer yönetimine ilişkin görüşleri kadın öğretmenlerin görüşlerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Öğretmenlerin değer yönetimi algıları yaş, medeni durum, çalıştığı kademe, hizmet süresi değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin psikolojik iyi oluş düzeyleri yüksek düzeydedir. Öğretmenlerin psikolojik iyi oluş düzeylerinde cinsiyet, yaş, medeni durum, çalıştığı kademe ve hizmet süresi değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık yoktur. Bulgular değer yönetimi uygulamaları ile öğretmenlerin psikolojik iyi oluşları arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Okul yöneticilerinin okullardaki değer yönetimi uygulamaları arttıkça öğretmenlerin psikolojik iyi oluş düzeyleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between school administrators' value management practices and teachers' psychological well-being. Relational screening model, which is one of the general screening models, was used in the study. This study was conducted with 328 teachers working in public pre-school, primary school, secondary school and high school levels affiliated to the Ministry of National Education in Çerkezköy district of Tekirdağ province in the 2022-2023 academic year. In order to collect information about teachers' gender, age, marital status, level of employment and length of service in teaching, Personal Information Form, Value Management Scale (Yılmaz, 2006) and Psychological Well-Being Scale (Telef, 2013) were used as data collection tools. The data obtained were analysed using SPSS software. In the analysis of the data, independent samples t test, one-way analysis of variance (ANOVA) test and Pearson Product Moment Correlation Coefficient techniques were used. According to the results of the research, teachers' perceptions of value management in schools are at a high level. The opinions of male teachers about value management in schools were found to be significantly higher than the opinions of female teachers. The value management perceptions of teachers do not show a significant difference in terms of age, marital status, level of employment and length of service variables. The psychological well-being levels of teachers are high. There is no significant difference in the psychological well-being levels of teachers in terms of gender, age, marital status, level of employment and length of service variables. Results show that there is a moderately significant relationship between value management practices and teachers' psychological well-being. As school administrators' value management practices in schools increase, teachers' psychological well-being levels also increase.