Parklarda çocuk oyun alanlarındaki bitkisel tasarımın çocuklar ve aileleri üzerindeki etkileri: Buca örneği
The effects of the plant design in playgrounds on children and families: The example of Buca
  1. Tez No: 879264
  2. Yazar: ÖZGE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUĞRUL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çocukların dış mekânda sosyal yaşantıları içinde en çok aktivite gösterdikleri ve bulunmaktan zevk aldıkları alanların başında“parklar”gelmektedir. Parkların büyük bir kısmında çocuk oyun alanları bulunur. Mahalle parklarında da mutlaka çocuk oyun alanlarına yer verilmektedir. Bu alanların kendilerinden beklenen işlevleri yerine getirebilmesi için peyzaj ve bitkisel tasarım ilkeleri doğrultusunda tasarlanması gerekmektedir. Bu araştırma, İzmir Buca İlçesinde Hasanağa Bahçesi mahalle parkı, Fırat Yaşayan mahalle parkı, Şirinyer mahalle parkında çocuk oyun elemanlarının bulunduğu ortamda bitkisel tasarımın 0-18 yaş arası çocuklar ve aileleri üzerindeki etkilerinin araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla park alanını kullanan 400 katılımcı üzerinde demografik özellikler, fiziksel özellikler, duyusal özellikler, psikolojik özellikler ve ebeveyn tutumları belirlemek için anket gerçekleştirilmiş, anketlerin analizleri Microsoft Excel programı ile yapılmış ve bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde, yeşil alanların çocuklar üzerinde olumlu etkileri olduğu ve çalışma alanlarında yeşil alan miktarının artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, bu alanlar tasarlanırken alanı kullanan çocukların fiziksel, duyusal ve psikolojik olarak olumlu etkilenmesini sağlayacak tasarım önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children's outdoor social lives are most active and enjoyable in parks. Most of the parks contain children's playground areas. The playground areas have also been given space in neighborhood parks. To fulfill the expected functions of these areas, they need to be designed in accordance with landscape and plant design principles. This research aims to explore how landscape design influences children aged 0-18 and their families in the areas where children's play elements are situated. The study focuses on three neighborhood parks: Hasanağa Bahçesi Park, Fırat Yaşayan Park, and Şirinyer Park, all located in the Buca district of Izmir. For this purpose, a survey was conducted on 400 participants using the park area to determine demographic characteristics, physical features, sensory features, psychological characteristics, and parental attitudes. The analyses of the surveys were carried out using the Microsoft Excel program, and findings were obtained. As a result of the findings obtained, it was concluded that green areas have positive effects on children and the amount of green areas in the study areas should be increased. In addition, when designing these areas, it is important to pay attention to the application principles that will ensure that the children using the area physically, sensorially, and psychologically are positively affected.