Aile içi ilişkilerin modern sanatçıların resimlerine etkisi
The influence of family relationships on modern artists
  1. Tez No: 879266
  2. Yazar: DERYA AVCİ DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Psikoloji, Fine Arts, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, modern resim sanatçılarının aile içi ilişkilerinin sanatlarına nasıl yansıdığını araştırmayı amaçlamaktadır. Özellikle, olumsuz aile ilişkileri içinde büyümüş sanatçıların eserlerinde“bağlanma”temasının estetik yansımalarını keşfetmek hedeflenmiştir. Sanatçının kişisel bağlanma stillerinin eserlerin yapısal özelliklerine, renk ve ritim tercihlerine, nesnesel anlatımlarına ve malzeme kullanımlarına nasıl yansıdığını incelemek bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırma, Arshile Gorky, Fikret Mualla, Jackson Pollock ve Yayoi Kusama gibi modern sanatın öncü isimlerinin yaşam öykülerini, bu sanatçıların kendi ifadelerini yansıtan yazılarını, aforizmalarını, bilimsel makalelerini ve sınırlandırılmış sanat eserlerinin görsellerini incelemiştir. Olumsuz aile ilişkilerinin sanatçıların eserlerine nasıl yansıdığını anlamak amacıyla bu sanatçıların belirli eserleri incelenmiştir. Veriler, bu sanatçıların eserlerindeki tematik öğeler, kullanılan renklerin duygusal tonu, biçimlerin form bulurken sergilediği tekniksel dinamizm ve doğaçlama gibi unsurlar üzerinden analiz edilmiştir. Bu araştırma, sanatçıların eserlerinde sıklıkla tekrar eden motifler, semboller veya figürler aracılığıyla çocukluk yaşantılarının ve travmatik ilişkilerinin dolaylı bir şekilde görselleştirildiğini ortaya koymuştur. Sanatçıların kişisel zorluklarını ve ben olma yolundaki adımlarını sanatsal yaratıcılıkla aştıklarını ve negatif gibi görünen problemleri olumlu bir şekilde yansıttıklarını göstermektedir. Bağlanma teorisiyle sanat eserlerinin estetik ve yapısal özelliklerinin analiz edilmesi, sanatçıların kişisel deneyimlerinin sanatsal ifadelerine nasıl yansıdığını anlamamıza yardımcı olmuştur. Araştırma sonuçları, modern resim sanatçılarının aile içi ilişkilerinin eserlerine estetik olarak nasıl yansıdığını belirginleştirmiş ve bağlanma teorisinin sanatın anlaşılmasında ne kadar kritik bir rol oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how the familial relationships of modern painters are reflected in their art. Specifically, it seeks to explore the aesthetic reflections of the theme of“attachment”in the works of artists who grew up in negative family relationships. The primary objective of this study is to examine how the artists' personal attachment styles are reflected in the structural features of their works, including their color and rhythm preferences, object representations, and material usage. The research examines the life stories of leading figures in modern art such as Arshile Gorky, Fikret Mualla, Jackson Pollock, and Yayoi Kusama. It includes their writings, aphorisms, scientific articles, and the visuals of their selected artworks that reflect their personal expressions. To understand how negative family relationships are mirrored in the works of these artists, specific pieces by these artists were analyzed. The data were analyzed through thematic elements in the artists' works, the emotional tone of the colors used, the technical dynamism exhibited by the forms during their creation, and improvisation. This research has revealed that the childhood experiences and traumatic relationships of the artists are indirectly visualized through recurring motifs, symbols, or figures in their works. It demonstrates that artists overcome their personal challenges and steps toward self-identity through artistic creativity, reflecting what seem to be negative problems in a positive manner. Analyzing the aesthetic and structural features of the artworks through attachment theory has helped us understand how the personal experiences of the artists are reflected in their artistic expressions. The research findings have highlighted how the familial relationships of modern painters are aesthetically reflected in their works and shown how critical a role attachment theory plays in understanding art.