Kadına yönelik şiddet türlerinden ısrarlı takip: 6284 sayılı Kanun ve Türk Ceza Kanunu kapsamında önleme ve koruma
The concept of stalking as a form of violence against women: Prevention and protection within the scope of Law No. 6284 and Turkish Criminal Code
- Tez No: 879277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ZÜMRÜT BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kadına yönelik şiddetin yüksek düzeyde yaşandığı ülkelerin arasında Türkiye de bulunmaktadır. Kadın cinayetlerinin haber bültenlerinden düşmemesi hem Türkiye de hem de Uluslararası Hukukta yaşanan gelişmelere ithafen bu konuda kanun koyucuyu bir takım düzenlemeler yapmaya sevk etmiştir. Kadına karşı şiddet ve aile içi şiddeti engelleyebilmek amacıyla 6284 sayılı kanun düzenlenmiş olup bu kanun 14.01.1998 tarihli "4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunun ilga edilmesiyle 6284 sayılı Kanun yürürlüğe girmiştir. 6284 Sayılı Kanun şiddet mağdurları açısından koruyucu, failler açısından ise önleyici tedbirlere yer vermektedir. Ancak bu kanunun uygulanması noktasında bir çok sorunla karşılaşıldığı gibi 6284 sayılı kanunda da yer verilen kadına yönelmiş şiddetin bir görünümü olan Israrlı takip Mağdurlarının Maruz kaldığı şiddete ilişkin TCK 'da bir hüküm bulunmamaktadır. Bu hususta da Ceza Hukukunda şiddet fiilini oluşturan unsurlar ortaya konularak Israrlı Takip Mağdurlarının uğramış oldukları şiddetin Ceza Hukukunda Karşılığı ele alınacak olup bu konuda uygulamada çıkan sorunlar değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Turkey is among the countries where violence against women is prevalent. The persistence of news about femicides has prompted legislators in Turkey to make certain regulations, both domestically and in light of international legal developments. In order to prevent violence against women and domestic violence, Law No. 6284 was enacted, replacing the Law on the Protection of the Family (Law No. 4320) on January 14, 1998. Law No. 6284 includes protective measures for victims of violence and preventive measures for perpetrators.However, in the implementation of this law, numerous challenges have been encountered. Notably, there is no provision in the Turkish Penal Code (TCK) addressing the violence suffered by victims of persistent stalking, which is one manifestation of violence against women mentioned in Law No. 6284. This paper aims to discuss the legal implications of the violence suffered by victims of persistent stalking by examining the elements constituting violent acts in criminal law. The challenges arising from the practical application of these legal provisions will also be evaluated.