Tam hastaneye kabul sözleşmesi kapsamında özel hastanenin hukuki sorumluluğu
Legal responsibility of private hospital in full hospital admission agreement
- Tez No: 592694
- Danışmanlar: PROF. DR. AZRA ARKAN SERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bireyler sağlık hizmetlerini kamu hastanelerinin dışında özel hastanelerden de alabilmekte ve bunun için özel hastane ile aralarında sözleşme ilişkisi kurulmaktadır. Bu sözleşme, her iki tarafa da bir takım yükümlülükler getirmekte olup aynı zamanda bir özel hukuk tüzel kişisi olan özel hastanenin sorumlulukları hastalara göre daha fazla ve daha ağırdır. Özel hastane hem bir tacir olarak hem de yaşam hakkının bir parçası olan sağlık hizmetini sunan bir kurum olarak birçok yükümlülükler üstlenir. Öncelikli olan hastanın tedavisidir. Hasta sağlığına kavuşmalı veya bu mümkün değilse acıları en aza indirilmelidir. Diğer yükümlülükler ise hastanın tedavi sonrası bakımı ile hasta haklarından ve organizasyon sorumluluğundan kaynaklanan yükümlülüklerdir. Özel hastane tüm yükümlülüklerini kendisinden beklenen dikkat ve özen çerçevesinde, tıp biliminin gerek ve standartlarına uygun olarak yerine getirmelidir. Özel hastanenin yükümlülüklerine aykırı davranarak hastanın zararına sebep olması, hasta bakımından tazminat talep etme hakkı doğurur. Nitekim özel hastanenin yükümlülüklerinin karşılığını oluşturan hasta hakları da özel mevzuatıyla yasal koruma altına alınmıştır. Bu nedenle özel hastanenin yükümlülüklerini ihlal etmesi, genellikle hasta haklarının da ihlali anlamına gelmektedir. Bu durumda hakkı ihlal edilen hastalar, ilgili mevzuatta düzenlenen yasal yollara başvurabilecektir. Tezimizde başta özel hastanelerin hukuki sorumlulukları olmak üzere hastaneye kabul sözleşmesinin hukuki niteliği, kuruluşu, taraflar, yükümlülükleri ve sözleşmenin sona ermesi tartışılmıştır. Kısaca hasta hakları ve sorumsuzluk anlaşmalarına da yer verilmiştir. Özel hastanelerle imzalanan sözleşmelerin, son yasal düzenlemeler ile uygulama alanı genişletilen tüketici mevzuatındaki yerinden bahsedilmiş ve bu uygulamaya yönelik eleştirilere de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals can receive health services from private hospitals as well as public hospitals and contractual relations are established between the parties for this purpose. This Agreement regulates obligations to both parties, and the responsibilities of the private hospital, which is also a private legal entity, are more in number and more severe than the patients. The private hospital undertakes many obligations, both as a merchant and as an institution providing health care that is part of the right to life. Treatment of the patient is the priority for the hospital. The patient should be restored to health or, if this is not possible, the suffering should be minimized. Other obligations are related to patient's post-treatment care, organizational responsibility and responsibilities arising from patient rights. The private hospital must perform all its obligations in accordance with the requirements and standards of the medical science within the framework of the care and attention expected from itself. Acting against the responsibilities of the private hospital and causing the damage of the patient gives the right to claim compensation in terms of the patient. As a matter of fact, the rights of the patients representing the compensation of the obligations of the private hospital have also been taken under legal protection by special legislation. Therefore, the violation of the obligations of the private hospital is usually a violation of the rights of the patient. In this case, patients whose rights are violated will be able to apply to the legal ways regulated in the relevant legislation. In our thesis, the legal nature, establishment, parties, obligations and termination of the agreement were discussed, especially the legal responsibilities of private hospitals. In addition, in brief, patient rights and irresponsibility agreements are also included. The place of contracts signed with private hospitals in the consumer legislation, which has been expanded with the recent legislation, has been mentioned and criticisms of this practice have been addressed.