Öğretmen adaylarının medya okuryazarlığı ve kitap okuma alışkanlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teacher candidates' media literacy and book reading habits
  1. Tez No: 879290
  2. Yazar: EŞREF ZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN ERGİNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ERİÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada eğitim fakültesinde öğrenim gören öğretmenlerin medya okuryazarlık seviyeleri ve kitap okuma alışkanlıkları arasındaki fark incelenmiştir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 238 kadın, 182 erkek toplam 420 öğretmen adayı katılmıştır. Araştırma kapsamında öğretmen adaylarına Medya Okuryazarlık Ölçeği ve Kitap Okuma Alışkanlığına İlişkin Tutum Ölçeği kullanılmıştır ve aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır: Çalışmanın birinci araştırma sorusu bağlamında öğretmen adaylarının kitap okuma alışkanlığına ilişkin tutumları incelenmiş ve öğretmen adaylarının kitap okuma alışkanlıklarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci araştırma sorusu kapsamında öğretmen adaylarının kitap okuma tutumlarının cinsiyet, yaş ve sınıf değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Cinsiyetin öğretmen adaylarının kitap okuma alışkanlıkları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Çalışmanın üçüncü araştırma sorusu kapsamında öğretmen adaylarının medya okuryazarlığı düzeyleri incelenmiş ve öğretmen adaylarının medya okuryazarlığı tutumlarının genel olarak“yüksek”düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın dördüncü araştırma sorusu kapsamında öğretmen adaylarının medya okuryazarlığı düzeylerinin cinsiyet, yaş ve sınıf değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Cinsiyetin öğretmen adaylarının medya okuryazarlığı düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Çalışmanın beşinci araştırma sorusu kapsamında öğretmen adaylarının kitap okuma alışkanlıkları ile medya okuryazarlığı düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının kitap okuma alışkanlıkları ile medya okuryazarlık düzeyleri arasında yüksek düzeyde ve anlamlı bir negatif ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmen adaylarının medya okuryazarlık algıları ve kitap okuma alışkanlığı tutumları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the difference between the media literacy levels and book reading habits of teachers studying at the faculty of education was examined. In this research, a quantitative research method was adopted and a relational scanning model was used. A total of 420 teacher candidates, 238 female and 182 male, participated in the research. Within the scope of the research, the Media Literacy Scale and Attitude Scale towards Book Reading Habits were used with prospective teachers and the following findings were obtained: In the context of the first research question of the study, teacher candidates' attitudes towards book reading habits were examined and it was determined that the book reading habits of teacher candidates were at a medium level. Within the scope of the second research question of the study, it was investigated whether the book reading attitudes of teacher candidates showed a significant difference according to gender, age and class variables. It was determined that gender did not have a significant effect on the book reading habits of teacher candidates. Within the scope of the third research question of the study, the media literacy levels of teacher candidates were examined and it was determined that the media literacy attitudes of teacher candidates were generally at a“high”level. Within the scope of the fourth research question of the study, it was investigated whether the media literacy levels of teacher candidates showed a significant difference according to gender, age and class variables. It was determined that gender did not have a significant effect on the media literacy levels of teacher candidates. Within the scope of the fifth research question of the study, the relationship between teacher candidates' book reading habits and media literacy levels was investigated. According to the results of the research, it was determined that there was a high and significant negative relationship between the book reading habits of teacher candidates and their media literacy levels. As a result of the research, a significant relationship was determined between teacher candidates' media literacy perceptions and book reading habit attitudes. In the light of these findings, recommendations were made for researchers and practitioners.