Digital bridges: The role of information and communication technology in facilitating social cohesion for Syrian migrant women in Türkiye
Dijital köprüler: bilgi ve iletişim teknolojilerinin Türkiye'deki Suriyeli göçmen kadınların toplumsal uyum sağlamalarını kolaylaştırmadaki rolü
  1. Tez No: 879312
  2. Yazar: NESLİHAN ÇAKMAK MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMEL ÖZDORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez, bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) ile Türkiye'deki Suriyeli göçmen kadınların toplumsal uyumu arasındaki ilişkiyi Bourdieu'nun alan teorisi ve sermaye kavramı merceğinden eleştirel bir şekilde ele almaktadır. 24 derinlemesine ve yarı yapılandırılmış mülakat aracılığıyla bu çalışma, Suriyeli göçmen kadınların göçün zorluklarının üstesinden gelirken topluluk oluşturma, sosyal ağ kurma ve kimlik inşası süreçlerinde BİT'den nasıl faydalandıklarını araştırmaktadır. Bulgular, kültürlerarası bağlantılar kurmak, sosyal ağları güçlendirmek ve aidiyet hissi yaratmak gibi toplumsal uyum için hayati öneme sahip konularda BİT'nin kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Ancak araştırma, BİT'nin kişisel bağlantılara ve toplum içinde etkileşime olanak tanımasına rağmen, özellikle erişim ve etkin kullanım konularında mevcut eşitsizlikleri şiddetlendirebileceğini de ortaya koymaktadır. Çalışma, özellikle dijital okuryazarlığın kadınların uyum süreçleri üzerindeki etkisini vurgulamakta ve dil bariyeri ile toplumsal cinsiyete özgü zorlukların BİT'nin bu süreci desteklemedeki etkinliğini kritik derecede etkilediğine dikkat çekmektedir. Göç, sosyal uyum ve dezavantajlı kitleler üzerinde dijital teknolojilerin etkisi konularındaki geniş akademik tartışmalara katkıda bulunan bu çalışma, Suriyeli göçmen kadınların uyum süreçlerinin desteklenmesiyle ilgili politikacılara, STK'lara ve toplum temelli örgütlere faydalı olabilecek görüşler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research critically examines the nexus between information and communication technologies (ICTs) and the social cohesion of Syrian migrant women in Türkiye through the lens of Bourdieu's field theory and the concept of capital. Through 24 in-depth, semi-structured interviews, this study explores how these women utilize ICTs to build communities, navigate social networks, and shape their identities while overcoming migration challenges. The findings indicate that ICTs are crucial in connecting cultures, enhancing social networks, and creating a sense of belonging, which are essential for social cohesion. However, the research also reveals that while ICTs enable personal connections and community engagement, they can intensify existing inequalities, particularly in access and effective usage. Notably, the study underscores the impact of digital literacy on the women's cohesion process and points out that language barriers and gender-specific challenges critically affect the efficacy of ICTs in supporting this process. By contributing to the broader scholarly discourse on migration, social cohesion, and the impact of digital technologies on disadvantaged populations, this research offers valuable insights for policymakers, NGOs, and community-based organizations involved in supporting the cohesion of Syrian migrant women.