Haunting presence: An analysis of the revolutionary left in turkey vis-à-vis the ruling nation ideology
'haunting presence: Türkiye'de hakim ulus ideolojisi ve devrimci solun bir analizi
- Tez No: 879316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Philosophy, Political Science, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmanın biri teorik, diğeri tarihsel olmak üzere iki amacı mevcut: Teorik amaç, Žižek, Zupančič, ve Badiou gibi isimler tarafından temsil edilen ve Alman İdealizmi, Marksizm, ve Lacancı psikanalizi birleştiren diyalektik materyalist çerçeveyi kullanarak toplumsal antagonizma ve devrimci eylemin, kapitalizm, kolonyalizm ve patriyarka gibi farklı sınıfsallıkların hiçbirini göz ardı etmeden yahut birbirine indirgemeden kavramsallaştırılabilmesini sağlayan tamamen formal ve jenerik bir teorisini sunmaktır. Toplumun salt sembolik olarak değil, toplumsal keyfin (jouissance) örgütlenmesi yoluyla inşa edildiği esasından yola çıkan bu dissensus temelli çerçeve, yapısal eşitsizlikleri konsensüs üzerinden açıklamaya çalışan ırksal sözleşme teorileri ve madun çalışmaları gibi alternatiflere karşı eleştirel bir katkı olarak önerilmektedir. Çalışmanın tarihsel amacı ise teorik argümanın tarihsel bir gösterimini yapmaktır. Buna binaen, millet-i hakime ideolojisinin Osmanlı millet sisteminden bu yana sürekliliğine ilişkin yapısal bir açıklama verilerek, sol hareketleri odağa alan bir perspektiften millet-i hakimenin maskülen-hegemonik mantığının süperegoik karakteri ve kolonyal meseleye ilişkin semptomatik körlüğü inceleniyor. Bunun karşısında ise, devrimci öznenin iki defa kolonyal düzenin semptomal konumundan, yani önce Ermeni milletinden sonra ise Kürt milletinden çıkmasının analizi vasıtasıyla, hem bu iki tarihsel mesele arasındaki, hem de semptomal eleman ile devrimci özne arasında olan yakın ilişkinin feminen mantığının bir gösterimini sunuyor.
Özet (Çeviri)
This study has a double objective, one theoretical and one historical: The theoretical objective is to present a formal and generic theory of social antagonism and revolutionary act informed by the dialectical materialist framework represented by names like Žižek, Zupančič, and Badiou that draws from German Idealism, Marxism, and Lacanian psychoanalysis, which enables one to conceptualize different class structures such as capitalism, colonialism, and patriarchy without reducing or dismissing any of them. Arguing that society is constructed not purely symbolically but through the organization of social jouissance, this dissensus-based framework is positioned as a critical alternative to the consensus-based explanations of structural inequalities (e.g., racial contract theories and subaltern studies). The historical objective, on the other hand, is to illustrate the theoretical argument by presenting a structural explanation for the continuity of the ruling nation ideology from the Ottoman millet system onwards. Especially focusing on left organizations, this work examines the superegoical character and the symptomatic blindness of the masculine-hegemonic logic of the ruling nation (millet-i hakime) towards the colonial issue, and it demonstrates the feminine logic of the relationship between the symptomal element and the revolutionary subject through two examples of the emergence of the revolutionary subject from the symptomal position of the colonial order, first from the Armenian nation, then from the Kurdish nation.