Legal architecture as a determinant of migrants' resilience: The case of highly skilled return migrants in Türkiye
Göçmenlerin psikolojik dayanıklılığının bir belirleyicisi olarak yasal yapı: Türkiye'ye dönen yüksek nitelikli göçmenler örneği
  1. Tez No: 879320
  2. Yazar: GÜLECE ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Nitelikli iş gücünü çekmek için yarışan ülkelerin sayısı arttıkça ve diasporaların beşeri sermaye olarak potansiyelinin kabulü yaygınlaştıkça, köken devletler için yurt dışında yaşayan yüksek nitelikli vatandaşlarının ülkeye dönmelerini teşvik etmek önemli bir politika hedefi hâline gelmiştir. Köken ülkelerin dönüş göçünü düzenleyen mevzuat ve politikaları, yurt dışında yerleşik yüksek nitelikli vatandaşları ülke için bir değer olarak görmekte ve daha yüksek maaş veya daha düşük vergi gibi çeşitli planlarla onların ülkeye dönüşlerini kolaylaştırmaya odaklanmaktadır. Ancak bu mevzuat ve politikalar, dönen yüksek nitelikli bireylerin yeniden entegrasyonlarına ilişkin hususlarda genellikle sessiz kalmaktadır. Bu yasalar ve politikalar, yüksek nitelikli göçmenlerin bilgi, deneyim ve ulusaşırı ağlarıyla ülkelerine katkıda bulunmaya hazır üyelerden oluşan homojen bir grup olduğunu varsayımı üzerine kuruludur. Yüksek nitelikli göçmenler, değişikliklere kolaylıkla uyum sağlayan, devlet desteğine ihtiyaç duymayan, psikolojik olarak dayanıklı ve kendi kendine yeter bireylerdir. Bu çalışma bu varsayıma eleştirel bir gözle yaklaşmaktadır. Türkiye'ye dönen yüksek nitelikli göçmenler örneği üzerinden, bu araştırma“Köken devletlerin dönüş göçünü düzenleyen yasal yapısı göçmenlerin psikolojik dayanıklılığını nasıl etkiler?”sorusunu yanıtlamayı amaçlamaktadır. Yasalar, politikalar, uluslararası ve ikili anlaşmaların detaylı bir analizi üzerinden Türkiye'nin yasal yapısı ortaya konmuştur. Dönüş göçünü düzenleyen yasal yapı ile dönenlerin psikolojik dayanıklılığı ve yeniden entegrasyon deneyimleri arasındaki ilişkiyi anlamak için 45 yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Bulgular, yasal yapının yeniden entegrasyon, özellikle psikolojik yeniden entegrasyon konusunda sessiz kaldığını ve genel kanının aksine dönen yüksek nitelikli bireylerin mevzuat ve politikaların dikkat etmesi gereken kırılganlıklara sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the number of countries competing for attracting skilled labour force and the wider acceptance of the potential diasporas have in terms of human capital, encouraging return among highly skilled emigrants has become an important policy objective for sending states. Home states' return laws and policies regard this category of emigrants as assets, focus on facilitating their return through diverse schemes such as higher salaries or lower taxes; but remain mostly silent on their re-integration. These laws and policies are built on an implicit assumption that highly skilled emigrants constitute a homogeneous group, whose members are ready to contribute to their home countries with their know-how, skills, and networks. They are resilient, self-sufficient individuals, who can adopt to changes easily, with no need for state support. This study embraces a critical stance at this assumption. Focusing on the case of highly skilled returnees in Turkey, this research aims to shed a light on the question“How do home states' legal architectures governing return migration relate to returnees' resilience?”Through a comprehensive analysis of laws, policies, international and bilateral agreements, Türkiye's legal architecture on highly skilled return migration is presented. To uncover the relationship between legal architecture and resilience and reintegration experiences of highly skilled returnees, 45 semi-structured interviews were conducted. The findings indicate that reintegration, particularly psychological reintegration is an overlooked aspect in the legal architecture. Moreover, contrary to the widely held assumption, highly skilled migrants also have vulnerabilities, to which return laws and policies should pay attention.