Shaping the city with projects: The case of AKP governments in the 2000s
Kenti projelerle şekillendirmek: 2000'li yıllarda AKP hükümeti örneği
  1. Tez No: 879321
  2. Yazar: ECE ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kentler, siyasi aktörlerin stratejik müdahaleler yoluyla (kentsel) mekânı şekillendirerek hegemonyalarını kurdukları yerlerdir. Hükümetler, mekânı maddi ve sembolik olarak dönüştürerek toplumla da bir tür ilişki kurarlar. Bu tez, AKP'nin hegemonik projesinin inşasının bir parçası olarak kentsel stratejisini, gerçekleştirme yöntemlerine ve içerdiği siyasi yaklaşıma dikkat ederek ele almaktadır. Bu değerlendirmeyi yapabilmek için antagonistik ve agonistik siyaset, tek şehir ve iki şehir gibi kavramlara tezde yer verilirken popülist strateji kavramından da yararlanılmıştır. Bu kavramlar üzerinden hükümetin kentsel stratejisinin kentler ve genel olarak toplum üzerindeki etkisi analiz edilmektedir. Bu doğrultuda, AKP hükümetinin 2000'li yıllardan günümüze kadar farklı kentlerde gerçekleştirdiği bazı kentsel (büyük ölçekli) projelere, bunların gerçekleştirilme biçimlerine, bu projelere dair üretilen söylemlere ve toplumdaki karşılığına odaklanılarak genel bir durum analizi yapılmaya çalışılmıştır. Analiz, böyle bir stratejinin son yirmi yıl boyunca AKP'nin toplumsal ve siyasi alanlardaki hegemonyasını sürdürmede oldukça başarılı olduğunu gösteriyor. Böylesine antagonistik bir strateji, özellikle büyük metropollerde son derece bölünmüş bir kent toplumuna yol açtığı için sorunsuz değildi. Bu tezde analiz edilen sözde büyük ölçekli projeler, sosyal ve siyasi olarak bölünmüş kentlerin yaratılmasına katkıda bulunduklarını gösterirken, aynı zamanda bu kentsel projelerin sosyal ve siyasi dışlanma düzeyine bağlı olarak farklı sonuçlar ürettiğini de savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cities are places where political actors establish their hegemony by shaping (urban) space through strategic interventions. By transforming space materially and symbolically, governments also establish some form of relationship with society. This thesis focuses on the AKP's urban strategy as a part of construction of its hegemonic project by paying attention to the methods of its realization and the political approach it embodies. In order to make this assessment, concepts such as antagonistic and agonistic politics, one-city and two-cities are included in the thesis while the concept of populist strategy is also utilized. Through these concepts, the impact of the government's urban strategy on cities and society in general is analyzed. In this direction, a general situation analysis is attempted by focusing on some urban (large-scale) urban projects realized by the AKP government in different cities from the 2000s to the present day, the ways in which they were realized, the discourses produced about these projects and their reception in society. Analysis shows that such a strategy was quite successful in sustaining the AKP's hegemony in social and political domains throughout the last two decades. Such an antagonistic strategy was not without its problems as it resulted in a highly divided urban society especially in large metropolitan areas. So-called large-scale projects analyzed in this thesis have shown that they contributed to the creation of socially and politically divided cities while also arguing that these urban projects produce different results depending on the level of social and political exclusion.