Strategic learning and strategic foresight - mediating role of strategic flexibility: University of Basrah in Iraq
Stratejik öğrenme ve stratejik öngörü - stratejik esnekliğin aracılık rolü: Irak'ta Basra üniversitesi
  1. Tez No: 879326
  2. Yazar: ELHAM ABDUL SAMAD MOHAMMED ALTOMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, stratejik öğrenme ile stratejik öngörü arasında arabulucu olarak stratejik esnekliğin rolünü belirlemektir. Bu çalışmada Bilgi Oluşturma, Stratejik Bilgi Dağıtımı, Stratejik Bilginin Yorumlanması ve Stratejik Bilginin Uygulanması dahil olmak üzere stratejik öğrenmenin dört boyutu kullanılmaktadır. Ayrıca, kaynak ve koordinasyon esnekliği de dahil olmak üzere stratejik esnekliğin kaynaklarını tartışır ve gösterir. Geriye dönük bakış, içgörü ve izah içeren stratejik öngörü kaynakları da incelenir. 36 maddeden oluşan ve beş maddelik Likert ölçeğini kullanan bir anket dağıtılmıştır. Ölçümler, 5 (kesinlikle katılıyorum) ile 1 (kesinlikle katılmıyorum) arasında değişen bir ölçeğe dayanmaktadır. Çalışmanın pratik verileri Irak'taki Basra Üniversitesi'nde çalışan yöneticilerden toplanmıştır. Araştırmanın hedef örneklemini Üniversite Rektörü, Üniversite Rektör Yardımcısı, Yüksekokul Dekanı, Dekan Yardımcısı ve Bölüm Başkanı oluşturmaktadır. Elden teslim edilen anketten toplam 163 geçerli yanıt toplanmıştır. Çalışma bulguları, Stratejik Öğrenmenin Stratejik Öngörü üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ek olarak, Stratejik Öğrenmenin Stratejik Esneklik üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu bir etkisi vardır. Ayrıca, Stratejik Esnekliğin Stratejik Öngörü üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu bir etkisi vardır. Ayrıca, Stratejik Esneklik, Stratejik Öğrenme ile Stratejik Öngörü arasındaki ilişkide arabulucu görevi görerek bağlantılarını geliştirir. Basra Üniversitesi'nde Stratejik Esnekliği, genel olarak çevresel değişiklikleri özümseyebilecek ve bunları verimli bir şekilde çözebilecek altyapıyı geliştirerek bir yaklaşım ve uygulama olarak benimsemek. Basra Üniversitesi'nin çevresiyle ilgili gelişmeleri ve değişiklikleri çeşitli yollarla izlemek ve Basra Üniversitesi'nin kolejleri ve bölümleri arasındaki işbirliğinin etkinliğini teşvik etmek.
Özet (Çeviri)
The major goal of this study is to determine the role of strategic flexibility as a mediator between strategic learning and strategic foresight. Four dimensions of strategic learning are used in this study, including Knowledge Creation, Strategic Knowledge Distribution, Strategic Knowledge Interpretation, and Strategic Knowledge Implementation. In addition, it discusses and illustrates the sources of strategic flexibility, including resource and coordination flexibility. The sources of strategic foresight are also examined, which include hindsight, insight, and prospection. A questionnaire that includes 36 items and utilizes the A five-point Likert scale has been distributed. The measurements are based on a scale ranging from 5 (strongly agree) to 1 (strongly disagree). The practical data of the study were collected from administrators working at the University of Basrah in Iraq. The target sample of the study includes the University President, Vice President of the University, College Dean, Assistant Dean, and Head of the Department. A total of 163 valid responses have been collected from the hand-delivered questionnaire. The study findings indicate that Strategic Learning has a statistically significant and positive impact on Strategic Foresight. Additionally, Strategic Learning has a statistically significant and positive impact on Strategic Flexibility. Furthermore, Strategic Flexibility has a statistically significant and positive impact on Strategic Foresight. Moreover, Strategic Flexibility acts as a mediator in the relationship between Strategic Learning and Strategic Foresight, enhancing their connection. Adopting Strategic Flexibility at the University of Basrah as an approach and practice by developing infrastructure that is capable of generally absorbing environmental changes and efficiently resolving them. Monitoring developments and changes related to the environment of the University of Basrah through the utilization of various means, as well as encouraging the effectiveness of cooperation between the colleges and departments of the University of Basrah.