The influence of cosmetics packaging features on consumer purchasedecision
Kozmetik ambalaj özelliklerinin tüketici satın alma kararına etkisi
  1. Tez No: 879324
  2. Yazar: SARA LAKARI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SİBEL DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son derece rekabetçi kozmetik sektöründe, tüketici satın alma kararını etkilemede ambalaj özelliklerinin önemi, araştırmacıların ve pazarlamacıların dikkatini çekmiştir.Günümüzde ambalaj, ürünlerin rekabet gücünü artırmak için bir pazarlama aracı olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, çeşitli ambalaj özelliklerinin tüketici satın alma kararını nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, çalışmanın ana bağımlı değişkeni olarak tüketici satın alma kararı ile tüketicilerin satın alma kararlarında yardımcı olan ambalaj rengi, basılı bilgiler, ambalaj malzemesi ve ambalaj şekli gibi çeşitli bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin yanı sıra kozmetik endüstrisine odaklanarak ambalaj özelliklerinin tüketici satın alma kararı üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu çalışma hem birincil hem de ikincil verilere dayanmaktadır, birincil veriler çevrimiçi bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmayı yürütmek için, İstanbul, Türkiye'deki üniversite öğrencileri başta olmak üzere 450 katılımcıdan veri toplamak için kolayda örnekleme tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ve değerlendirilmesinde SPSS kullanılmış ve hipotezleri test etmek için Pearson korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar, tüketici satın alma kararı ile kozmetik ürünlerinin renk, şekil, malzeme, basılı bilgileri olmak üzere dört ambalaj özelliği arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, ambalaj özelliklerinin üniversite öğrencilerinin satın alma kararı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır. Bu çalışmanın bulguları, tüketici kararlarını etkilemede kozmetik endüstrisindeki ambalaj özelliklerinin öneminin daha derin bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca sonuç, pazarlamacılar ve tasarımcılar için tüketici tercihleriyle uyumlu yenilikçi ambalaj çözümleri geliştirmelerine ve dinamik bir pazarda rekabet avantajı sağlamalarına yardımcı olacak değerli bilgiler sağlamaya adanacaktır.
Özet (Çeviri)
In the highly competitive cosmetic sector, the significance of packaging attributes in influencing consumer buying decision has drawn the attention of researchers and marketers. Packaging nowadays is considered as a marketing tool to amplify the competitiveness of products. This study seeks to explore how various packaging features influence consumer buying decision. the purpose of this study is to identify the impact of packaging attributes on consumer purchase decision, focusing on the cosmetic industry as well as the relationship between consumer purchase decision as the main dependent variable of the study and various independent variables mainly packaging color, printed information, packaging material and packaging shape that help consumers in their decision buying process. This study is based on both primary and secondary data, the primary data was collected through an online questionnaire. To conduct the research, a convenience sampling technique was used to collect data from 450 respondent mainly university students in Istanbul, Turkey. SPSS has been used to analyze and evaluate the data; thus, Pearson correlation and regression analysis were conducted to test the hypotheses. The results revealed that there is a significant relationship between consumer purchase decision and the four packaging features color, shape, material, printed information of cosmetics products. Hence, packaging attributes have a statistically significant effect on university students purchase decision. The findings of this study contribute to a deeper understanding of the importance of packaging features in the cosmetic industry, in influencing consumer decisions, Moreover the outcome will be dedicated to provide valuable insights for marketers and designers to help them develop innovative packaging solutions that align with consumer preferences and drive competitive advantage in a dynamic marketplace.