Kamu ve özel konaklama işletmelerinde yangın güvenliği araştırması ve yangın risk analizi
Fire safety research and fire risk analysis in public and private accommodation establishments
- Tez No: 879330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Turizm sektöründe yer alan konaklama işletmeleri ekonomik krizlere rağmen gelişmeye devam etmekte ve istihdam yaratmaktadır. Konaklama işletmelerinin sayılarının artması ile istihdamı artırmakta ve bu alanda rekabete sebep olmaktadır. Dolayısı ile konaklama işletmelerinde çalışan kişilerin rahat ve güvenli şekilde faaliyetlerini sürdürebilmeleri, müşterilerin kendilerini güvende hissetmesi adına ciddi güvenlik önlemlerinin alınması son derece önemlidir. Bu anlamda güvenliği tehdit eden önemli etkenlerden birisi de yangındır. Yangının ortaya çıkmasına sebebiyet verecek etkenlerin ortadan kaldırılması, yangın esnasında ortaya çıkabilecek can ve mal kayıplarını azaltmak için yangın güvenlik önlemeleri alınmalıdır. Bu kapsamda Türkiye'nin farklı illerinde bulunan kamu konaklama işletmesi ile özel konaklama işletmesinin yangın güvenlik durumlarının ve yangın risklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemi ile yapılmıştır. İlgili literatür araştırması yapılarak incelemelerde bulunulmuştur. Ayrıca ilgili yönetmelik kapsamında araştırmacı tarafından kontrol listesi (kalitatif yöntem) oluşturularak yangın güvenlik kriterlerini uygulama düzeyleri belirlenmiştir. Bu kapsamda konaklama işletmelerine ait yangın riskleri belirlenerek 5x5 L tipi risk değerlendirme metodu kullanılarak veriler elde edilmiştir. Çalışma sonucu incelenen konaklama işletmelerinin yangın güvenlik durumlarına bakılarak yönetmelik gereği yeterlilik durumları tespit edilmiştir. L tipi risk değerlendirme metodu kullanılarak yapılan yangın risk değerlendirmesinde 36 risk tespit edilmiş ve bu risklerin ortadan kaldırılması ya da kabul edilebilir seviyeye indirilmesi adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Accommodation businesses in the tourism sector continue to develop and create employment even during economic crises. The increase in the number of accommodation establishments increases employment and causes competition in this field. Therefore, it is extremely important to take serious security measures so that people working in accommodation establishments can continue their activities comfortably and safely and customers feel safe. In this sense, one of the important factors that threaten security is fire. Fire safety precautions should be taken to eliminate the factors that may cause fire and to reduce the loss of life and property that may occur during a fire. In this context, it is aimed to evaluate the fire safety situations and fire risk of public accommodation establishments and private accommodation establishments in different provinces of Turkey. The study was conducted with qualitative research method. Relevant literature research was conducted and examinations were made. In addition, within the scope of the relevant regulation, a checklist (qualitative method) was created by the researcher and the application levels of fire safety criteria were determined. In this context, fire risks of accommodation establishments were determined and data were obtained using the 5x5 L type risk assessment method. As a result of the study, the fire safety status of the accommodation establishments examined was determined and their adequacy status i accordance with the regulation was determined. In the fire risk assessment made using the L-type risk assessment method, 36 risks were identified and suggestions were made to eliminate these risks or reduce them to an acceptable level.