Effect of cause related marketing on customer attitude and purchase intention
Amaç ile ilgili pazarlamanın müşteri tutumu ve satın alma niyeti üzerindeki etkisi
- Tez No: 879339
 - Danışmanlar: PROF. DR. PERRAN AKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yirmi beş yıl önce American Express yenilikçi bir pazarlama girişiminde bulundu. Kazandıkları her yeni kart sahibi için Özgürlük Heykeli'nin restorasyonuna bir sent ödemeyi taahhüt ettiler. Kampanyanın etkinliği beklentilerin çok ötesinde oldu ve devrim niteliğinde bir pazarlama konseptini ortaya koydu: Nedene Bağlı Pazarlama (CRM). Bir şirketin satışlarını artırmak için bir hayır kurumuna belirli bir miktar bağışta bulunduğu bu teknik, giderek artan bir ilerleme kaydetti. Günümüzde şirketler, kalabalık pazarlarda ve sosyal farkındalığı giderek artan müşterilerde başarılı bir taktik olarak gördükleri bu tür neden reklamlarına her yıl milyarlarca dolar harcamaktadır. Nispeten yeni bir keşif olan CRM, özellikle müşteri davranışları üzerindeki etkileri bakımından uzmanlar arasında büyük ilgi görmüştür. Artan ilgiye rağmen, CRM'in tüketici tutumları ve satın alma tercihleri üzerindeki etkisini anlamada eksiklikler devam etmektedir. Bu tez, CRM yöntemlerinin müşteri tutumlarını, algılarını ve satın alma alışkanlıklarını nasıl etkilediğine odaklanarak bu özel konuyu incelemektedir. Bu dinamikleri netleştirmek için birden fazla teorik çerçeve uyguladık ve farklı müşteriler arasında bir anket gerçekleştirdik. Sonuçlarımız, müşteri örneklemimizin kapsamı ile sınırlı olsa da, CRM ve tüketici davranışı arasında bariz bir ilişki olduğunu göstermektedir. Tüketiciler, satın alma tercihlerini etkileyecek şekilde, amaç kampanyaları yürüten şirketleri destekleme ve bu şirketler hakkında iyi duygular oluşturma eğilimindedir. Bu çalışma, ilginç olmasına rağmen, katılımcılarımızın demografik özellikleri ile sınırlı kalmıştır. Daha fazla araştırma, pazarlama iletişimi ve stratejisi alanlarında hem profesyoneller hem de akademisyenler için faydalı olacak daha derin içgörüler ortaya çıkarabilir.
Özet (Çeviri)
A quarter of a century ago, American Express engaged in a novel marketing initiative. For each new cardholder they acquired, they committed to contribute one cent toward the restoration of the Statue of Liberty. The campaign's remarkable success exceeded all expectations and provided evidence for a novel marketing idea: cause-related marketing (CRM). This strategy, in which a business donates a predetermined sum to a charitable organization in order to increase sales, is becoming more and more popular. Companies now spend billions of dollars a year on cause marketing because they believe it works well in competitive markets and with consumers who are becoming more conscious of social issues. Considering that CRM is a relatively recent discovery, specialists are particularly interested in it because of its potential effects on consumer behavior. There are still gaps in our knowledge of how CRM affects customer attitudes and purchase decisions, despite increased focus. This thesis delves into this specific topic, focusing on the ways in which CRM techniques affect customers' attitudes, perceptions, and purchasing behaviors. We used a variety of theoretical frameworks and polled various consumers in order to resolve these dynamics. Despite the limitations imposed by the size of our participants base, our findings clearly show a connection between CRM and consumer behavior. Customers' buying decisions are influenced by their propensity to support and foster positive attitudes toward businesses that participate in cause campaigns. The demographics of our respondents limited the scope of this intriguing research. Subsequent investigations may provide a more profound understanding, which would be advantageous for experts and scholars in the domains of marketing communication and strategy.