A qualitative study of English language teachers'assessment identity and assessment practices
İngilizce öğretmenlerinin değerlendirme kimliklerine vedeğerlendirme uygulamalarına yönelik nitel bir çalışma
  1. Tez No: 879338
  2. Yazar: AYNUR BABACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu mevcut nitel araştırma çalışmasının temel amacı, İngilizce öğretmenlerinin değerlendirme uygulamalarını ve öğretmen değerlendirme kimliklerinin yaptıkları değerlendirme uygulamaları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışmanın araştırma sorularını yanıtlamak için temel nitel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Veriler Aksaray'da bulunan devlet ortaokullarında görev yapan 10 İngilizce öğretmeninden toplanmıştır. Katılımcıların seçiminde ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmış, ses kaydı alınmış, yazıya aktarılmış ve MAXQDA 2022 kullanılarak analiz edilmiştir. İlk araştırma sorusu için tümevarımsal içerik analizi yapılmıştır. Looney vd. (2018) tarafından hazırlanan Öğretmen Değerlendirme Kimliği çerçevesi temel alınarak ikinci araştırma sorusu için hem tümdengelim hem de tümevarımsal içerik analizi yapılmıştır. Sonuçlar öğretmenlerin farklı amaçlarla çeşitli değerlendirme uygulamalarını kullandıklarını göstermiştir. Buna ek olarak, sonuçlar öğretmenlerin değerlendirme uygulamalarının, Öğretmen Değerlendirme Kimliği çerçevesinde (Looney vd., 2018) özetlenen öğretmen kimliğinin bilgi ve becerileri, inançlar ve değerler, duygusal bağlılık/katılım, değerlendirme çalışmalarındaki özyeterlik ve kontrolleri ve algılanan rol gibi çeşitli boyutlarından etkilendiğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca veri analizi, öğretmen kimliği bağlamında kavramsallaştırılan hem okul hem de ulusal düzeydeki bağlamsal faktörlerin öğretmenlerin değerlendirme uygulamalarını etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this current qualitative research study is to explore the assessment practices of English language teachers and the impact of teacher assessment identity (TAI) on their assessment practices. A basic qualitative research design was employed to answer the research questions of this study. The data were collected from 10 English language teachers working in public secondary schools in Aksaray, Türkiye. Criterion sampling method was used while selecting the participants. The data were collected through semi-structured interviews, audiorecorded, transcribed, and analyzed by using MAXQDA 2022. For the first research question, an inductive content analysis was conducted. Both deductive and inductive content analysis were conducted for the second research question based on Looney et al.'s (2018) TAI framework. The results showed that teachers used a variety of assessment practices with different purposes. In addition to this, it was revealed that teachers' assessment practices were influenced by the various dimensions of their teacher identity outlined in the TAI framework, including knowledge and skills, beliefs and values, emotional engagement, perceived role, and self-efficacy and control in assessment work. Moreover, data analysis showed that contextual factors at both the school and national levels, conceptualized within the context of teacher identity, affect teachers' assessment practices.