Exploring the dynamics of virtual onboarding and its impact on software developer turnover intention in the tech industry during COVID-19
COVİD-19 döneminde teknoloji endüstrisinde sanal oryantasyonun dinamiklerini ve yazılım geliştiricilerin işten ayrılma niyetlerine etkisinin araştırması
  1. Tez No: 879345
  2. Yazar: GÖRKEM AKDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NAFİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Yazılım endüstrisinde yazılım geliştiricileri, projelerin ve şirketlerin başarısı için hayati öneme sahiptir. Yazılımcıları şirkete çekmek ve entegre etmek kritik öneme sahipken, onları elde tutma stratejileri insan kaynakları ve yetenek yönetiminde esastır. Bu çalışma, COVID-19 sırasında yazılımcıların başarılı bir şekilde sanal olarak oryantasyonunu ve bunun işten ayrılma niyetlerine etkisini araştırmaktadır. Tez, yeni işe alınan yazılımcıların karşılaştığı özgün zorlukları ve başarı faktörlerini ele almak için mevcut literatüre dayalı olarak tasarlanmış yeni bir Sanal Entegrasyon ve Tutundurma Çerçevesi (VIRF) önermektedir. Bu araştırmada, açıklayıcı ardışık tasarıma sahip bir araçsal vaka çalışması yaklaşımı kullanılmıştır. Çevrimiçi anket yoluyla 150 yazılımcıdan toplanan verilerin analizinde iki aşamalı yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Ek olarak, bulguları tamamlamak için sekiz yazılımcı ve dört yönetici ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel sonuçlar, sanal oryantasyon başarısını artırmada resmi oryantasyon, teknik eğitim, mentorluk ve teknolojinin ve kaynakların zamanında erişilebilirliğinin önemini vurgulamaktadır. Etkili sanal oryantasyon, daha yüksek iş tatminine, daha iyi işyeri ilişkilerine ve işten ayrılma niyetlerinin azalmasına yol açar ve bu etkiler iş tatmini ve işyeri ilişki kalitesi ile aracılıdır. Pandemi ile ilgili uzaktan çalışma zorlukları ve refah sorunları gibi endişeler, sanal oryantasyonun başarısını olumsuz etkilemiştir. Nitel bulgular, yalnızca nicel analiz tarafından desteklenmeyen uzaktan çalışma fırsatlarının faydalarını ortaya koymaktadır. Yönetsel perspektifler, ekip üyelerini etkili bir şekilde entegre etmek için stratejileri uyarlamanın önemini vurgulamakta ve kriz zamanlarında özellikle ilk günden itibaren güçlü destek mekanizmalarının gerekliliğini önermektedir. Uzaktan çalışma ortamında, oryantasyonun etkinliği, açık iletişimi, güvenilir desteği, eğitimi ve değişen koşullara uyum sağlama esnekliğini vurgulayan kapsamlı bir stratejiye dayanır. Bu tez, teknoloji şirketleri ve akademi için sanal oryantasyon süreçlerini geliştirmeye ve ilgi çekici bir uzaktan çalışma ortamı oluşturmaya yönelik pratik öneriler sunmaktadır. Bu bulgular, teknoloji endüstrisinde yazılımcı oryantasyonunun gelecekteki kriz planlaması için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Developers are pivotal to project and company success in the software industry. Attracting and integrating developers are crucial, and strategies for retaining them are essential in human resource and talent management. This study investigates the factors and challenges associated with the successful virtual onboarding of software developers during COVID-19 and its impact on turnover intentions. The thesis proposes a novel Virtual Integration and Retention Framework (VIRF) founded on existing literature to address newly hired developers' specific challenges and success factors. This research employed an instrumental case study approach with an explanatory sequential design. A two-staged structural equation model was used to analyze data collected from 150 developers through an online survey. Additionally, semi-structured interviews were conducted with eight developers and four managers to complement the findings. Quantitative results emphasize the importance of formal orientation, technical training, mentoring, and timely availability of technology and resources in enhancing virtual onboarding success. Effective virtual onboarding leads to higher job satisfaction, better workplace relationships, and reduced turnover intentions, mediated by job satisfaction and workplace relationship quality. Pandemic concerns, including remote work challenges and wellbeing issues, negatively impacted virtual onboarding success. Qualitative findings reveal the benefits of remote work opportunities, the only factor not supported by quantitative analysis. Managerial perspectives highlight the importance of adapting strategies to integrate team members effectively, suggesting the need for robust support mechanisms from day one, especially during times of crisis. In a remote work environment, the effectiveness of onboarding relies on a thorough strategy emphasizing clear communication, reliable support, training, and flexibility to adjust to changing conditions. This thesis offers insights for tech companies and academia, providing practical recommendations for virtual onboarding processes and building an engaging remote work environment. These findings are key for future crisis planning on developer onboarding in the tech industry.