The impact of guerrilla marketing on the purchasing decisions of generation Z
Gerilla pazarlamanın Z kuşağının satın alma kararlarına etkisi
- Tez No: 879344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZGE BARUÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmanın amacı gerilla pazarlamanın özelliklerini temsil eden reklam örnekleri ile oluşturulan 7 ayrı anket ile gerilla pazarlamanın z kuşağının satın alma kararları, güvenilirlik ve ağızdan ağıza pazarlama değişkenleri arasındaki etkileşimi araştırmaktır. Örneklem büyüklüğünün çoğunluğu Türkiye'de yaşayan Z Kuşağı ve Y Kuşağına mensup kişilerden oluşmaktadır. Sonuç olarak gerilla pazarlama özelliklerinin genel ve ağırlıklı olarak Z kuşağının satın alma kararlarına, güvenilirliğine ve ağızdan ağıza iletişimine pozitif etkisi olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca Z kuşağının belirli değişkenler arasında moderatör etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the interaction between guerrilla marketing, generation Z purchasing decisions, reliability and word-of-mouth marketing variables with 7 separate surveys created with advertising examples representing the characteristics of guerrilla marketing. The majority of the sample size consists of people from Generation Z and Generation Y living in Turkey. As a result, it has been understood that guerilla marketing features generally and predominantly have a positive effect on the purchasing decisions, reliability and word-of-mouth communication of Generation Z. Additionally, it has been observed that Generation Z has a moderating effect among certain variables.