Soğuk Savaş dönem sonrası ABD ve Türkiye'de kamu diplomasisi uygulamalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of public diplomacy practices in the USA and Turkey after the Cold War
  1. Tez No: 879374
  2. Yazar: GAMZE ONAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma ile ilk olarak Soğuk Savaş Dönem sonrası olan dönem kısıtlanarak kamu diplomasisinin Türkiye'deki yerinin incelenmesi hedeflenmiştir. ABD üzerindeki kamu diplomasisi uygulamalarına değinerek Türkiye'deki uygulamaların karşılaştırılması ve değerlendirilmesi sağlanmıştır. Bu durumun analizini sağlamak için ilk olarak ABD'nin kamu diplomasisi kavramı üzerinde durulmuştur. Literatür üzerindeki bu alandaki kaynaklar incelenmiştir. İkinci aşama olarak Türkiye'nin soğuk savaş dönemi sonrası kamu diplomasisi kavramı ve olgusu üzerine yazılan kitaplar, makaleler ve tezler incelenmiştir. Daha sonra bu incelemeler karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucuna göre Kamu Diplomasisi kavramı ve konusu Türkiye'de Soğuk Savaş Dönemi sonrası daha aktif rol almış olup 2000'li yıllarla beraber literatürde önem kazanmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to examine the place of public diplomacy in Turkey by restricting it to the period after the Cold War Period. By referring to the public diplomacy practices in the USA, a comparison and evaluation of the practices in Turkey was provided. In order to analyze this situation, firstly, the concept of public diplomacy of the USA was emphasized. The sources in this field on the literature were examined. As the second stage, the books, articles and theses written on the concept and phenomenon of public diplomacy after the cold war period of Turkey were examined. Then, these reviews were compared and analyzed. According to the results of the study, the concept and subject of public diplomacy took a more active role in Turkey after the Cold War Period and started to gain importance in the literature with the 2000s.