The impact of fiscal deficits on economic performance in development of country a case study on Nigeria
Mali açıkların ülkenin kalkınmasında ekonomik performans üzerindeki etkisi Nijerya üzerine bir örnek çalışma
- Tez No: 879418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Nijerya'da 1981'den 2019'a kadar mali dengesizliğin enflasyon ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu amaçla iki farklı model kurulmuştur. İlk model, Solow büyüme modelinin mali dengesizliği de içerecek şekilde genişletilmesidir. Başka bir deyişle ekonomik büyüme bağımlı değişken, sermaye, işgücü ve mali dengesizlik ise bağımsız değişken olarak kabul edilmektedir. Ön testler yapıldıktan sonra OLS yöntemi uygulandı. OLS analizinin sonuçları, hem işgücünün (LB) hem de mali dengesizliğin (FIM) ekonomik büyüme üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. İşgücü %5 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı, mali dengesizlik ise %10 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlıdır. Ancak belirtilen dönemde Nijerya'da mali dengesizlik ekonomik büyümeyi olumsuz etkilerken, işgücünün de olumsuz etkisi bulunmaktadır. İşgücü katsayısı, bir birim artışın ekonomik büyümede 2.543 oranında bir düşüşe yol açtığını gösteriyor; bu da, işgücündeki bir artışın muhtemelen verimsizlik veya gizli istihdam nedeniyle ekonomik büyümeyi azaltabileceğini gösteriyor. Literatürde bazı araştırmacılar da işgücünün ekonomik büyüme üzerindeki olumsuz etkisini bildirmişlerdir. Mali dengesizlik katsayısı ise mali dengesizlikteki %1'lik artışın ekonomik büyümede %0,2373 artışa neden olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, durgunluk sırasında bütçe açığı ve büyüme sırasında bütçe fazlası politikası makroekonomik istikrarı koruyabilir. Bu durum mali dengesizliğin belirtilen dönemde Nijerya'nın ekonomik büyümesine olumlu katkı sağladığı anlamına gelmektedir. Enflasyonun belirleyicilerini inceleyen ikinci modelde varyansların değişmesi sorunu nedeniyle ARCH modeli kullanılmaktadır. Sonuçlar, 1981'den 2021'e kadar olan dönemde sadece parasal genişlemenin enflasyon üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu, parasal genişleme arttıkça enflasyonun da arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of fiscal imbalance on inflation and economic growth in Nigeria from 1981 to 2019. For this purpose, two different models have been established. The first model is an extension of the Solow growth model with the inclusion of fiscal imbalance. In other words, economic growth is the dependent variable, while capital, labor force, and fiscal imbalance are considered independent variables. After conducting preliminary tests, the OLS method was applied. The results of the OLS analysis show that both labor force (LB) and fiscal imbalance (FIM) have a significant influence on economic growth. The labor force is statistically significant at the 5% level, while fiscal imbalance is statistically significant at the 10% level. However, the labor force has a negative impact, while fiscal imbalance negatively affects economic growth in Nigeria during the specified period. The coefficient of the labor force indicates that a unit increase leads to a decline in economic growth by 2.543, suggesting that an increase in the labor force may reduce economic growth, possibly due to inefficiency or hidden employment. In the literature, some researchers have also reported a negative impact of the labor force on economic growth. On the other hand, the coefficient of fiscal imbalance indicates that 1% increase in fiscal imbalance causes 0.2373% increase in economic growth. Therefore, a policy of budget deficit during a recession and budget surplus during a boom could maintain macroeconomic stability. This implies that fiscal imbalance contributes positively to Nigeria's economic growth during the specified period. In the second model, which examines the determinants of inflation, the ARCH model is employed due to the issue of changing variances. The results show that, during the period from 1981 to 2021, only monetary expansion has a positive effect on inflation, indicating that inflation increases as monetary expansion increases.