Youth and economic growth in Somalia
Somali'de gençlik ve ekonomik büyüme
- Tez No: 879417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, 1990-2020 yılları arasında Somali'deki genç nüfusun ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemektedir. Bir ekonomik model oluşturmak ve verileri değerlendirmek için ekonometrik yöntemlerden OLS modeli kullanılmıştır. Model, genç işsizlik oranı, istihdam oranı, gayri safi sermaye oluşumu ve toplam kentsel nüfus gibi bağımsız değişkenler ile reel gayri safi yurtiçi hasıla gibi bağımlı değişken arasındaki ilişkilere bir bakış sunmaktadır. Tüm değişkenler birim kök testine tabi tutulmuş ve bazıları birinci fark modelinde durağan olmadığı ortaya çıkmıştır, ancak tümü ikinci seviyede durağandır. Uygulanan bir diğer öncül test ise Ramsey reset testidir. Bununla birlikte heteroskedastisitenin varlığı sınanmış ve değişen varyans sorunu olmadığına kanaat getirilmiştir. Vif testi ile çoklu doğrusallık incelendikten sonra, modele çoklu doğrusallık sorunu olduğu ortaya çıkmıştır. Çoklu doğrusallıktan kaynaklanan etkisiz sonuçların önlenmesi amacıyla ridge regresyonu uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında çalışma, Somali'de gençlik ve ekonomik büyüme arasında güçlü bir uzun vadeli ilişki kurmuştur. Araştırma çabasının ampirik bulguları, Somali ekonomisinin genişlemesine Gençliğin etkisi üzerine oluşturulmuştur. Bir politika önerisi yapılmıştır: Somali Federal Hükümeti, genç işsizlik oranını azaltmayı amaçlayan girişimlere öncelik vermelidir. İş piyasasının taleplerini karşılamak için eğitim sistemlerini geliştirmek ve gelişen ekonomiye uygun becerilere sahip gençleri donatmak için endüstrilerle işbirliği yapmayı teşvik etmek daha iyi sonuçlar verebilir
Özet (Çeviri)
This study examines the consequence of youth on economic growth in Somalia from 1990 - 2020. To create an economic model and assess the data, econometric methods of the OLS model were utilized, the model provides valuable insights into the relationships between independent variables like Youth Unemployment rate, Employment rate, Gross Capital Formation and Total Urban Population and dependent variable called real GDP. All variables underwent the unit root test, and some of them were discovered not to be stationary in the first difference model, but they are all stationary at the second level. We examined Ramsey reset test, there is no apparent need to include the squares of fitted values in the model. We investigated heteroscedasticity, the test suggests there might be heteroscedasticity, but the evidence is not overwhelmingly strong. After examining multicollinearity by VIF test, it is revealed that there is multicollinearity problem in the model. In order to prevent the ineffective results arising out of multi collinearity, ridge regression is imposed. The study set up a strong long-term correlation between Youth and Economic Growth in Somalia. The research effort's empirical findings were created on the impact of Youth on the expansion of the Somali economy. A policy recommendation was made The Federal Government of Somalia should prioritize initiatives aimed at reducing the youth unemployment rate. Enhancing educational systems to meet the demands of the job market and fostering partnerships with industries for practical training can better equip the youth with skills relevant to the evolving economy.