Antidepresan kullanan hastalarda parotis ve submandibular tükürük bezlerinin ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of parotid and submandibular salivary glands with ultrasonography in patients using antidepressants
- Tez No: 879426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN YEŞİLTEPE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızın amacı, antidepresan kullanan bireylerin parotis ve submandibular tükürük bezlerinin ekojenite, parankim yapısı, marjin özellikleri, kanlanma ve boyut özellikleri açısından ultrasonografi (USG) ile incelenerek sağlıklı bireyler ile karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 51 sağlıklı, 51 antidepresan kullanan olmak üzere toplamda 102 bireyin hem sağ hem sol parotis ve submandibular tükürük bezleri ultrasonografi ile incelendi. Görüntüler üzerinde ekojenite, parankim yapısı, marjin özellikleri, kanlanma özellikleri ve boyutlar değerlendirildi. Sağ submandibular bezinin hastalarda superio-inferior mesafe ortalaması (13,9±1, mm) kontrol grubu ortalama değerine göre (13,4±1,0 mm) anlamlı olarak daha yüksektir (p=0,02). Sol submandibular bezin hastalarda medio-lateral mesafe ortancası (32,6 (25,6-36,1) mm) kontrol grubu ortanca değerine göre (33,1 (28,8-36,0) mm) anlamlı olarak daha düşüktür (p=0,01). Sağ parotis bezinin hastalarda medio-lateral mesafe ortalaması (14,9±1,3 mm) kontrol grubu ortalama değerine göre (15,7±1,5 mm) anlamlı olarak daha düşüktür. Sol parotis bezinin hastalarda medio-lateral mesafe ortalaması (14,9±1,3 mm) kontrol grubu ortalama değerine göre (15,6±1,6 mm) anlamlı olarak daha düşüktür. Değerlendirme yapılan diğer kriterlerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir.Antidepresan kullanan bireyler ile sağlıklı bireyler arasında submandibular ve tükürük bezlerinin ekojenite, parankim yapısı, marjin özellikleri ve kanlanma açısından anlamlı bir farklılık yoktur. USG, tükürük bezlerinin değerlendirilmesinde etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the parotid and submandibular salivary glands of individuals using antidepressants by ultrasonography (USG) in terms of echogenicity, parenchymal structure, margin properties, blood supply and size characteristics, and to evaluate them in comparison with healthy individuals.In our study, both the right and left parotid and submandibular salivary glands of a total of 102 individuals, 51 healthy and 51 antidepressant users, were examined by USG. Echogenicity, parenchymal structure, margin features, blood supply features and dimensions were evaluated on the images.The average superio-inferior distance of the right submandibular gland in patients (13.9±1. mm) was significantly higher than the average value of the control group (13.4±1.0 mm) (p=0.02). The median medio-lateral distance of the left submandibular gland in patients (32.6 (25.6-36.1) mm) was significantly lower than the median value of the control group (33.1 (28.8-36.0) mm) (p =0.01). The average medio-lateral distance of the right parotid gland in patients (14.9±1.3 mm) is significantly lower than the average value of the control group (15.7±1.5 mm). The average medio-lateral distance of the left parotid gland in patients (14.9±1.3 mm) is significantly lower than the average value of the control group (15.6±1.6 mm). No statistically significant difference was observed in the other evaluated criteria.There is no significant difference between individuals using antidepressants and healthy individuals in terms of echogenicity, parenchymal structure, margin characteristics and blood supply of the submandibular and salivary glands. USG is an effective method for evaluating the salivary glands.