The role of social media in forming the political consciousness case study: Tunisian legislative elections 2019
Siyasi bilinci oluşturmada sosyal medya'nın rolü örnek olay çalışması: Tunus genel seçimleri 2019
- Tez No: 879425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOUHAMED BACHİR DIOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tez, 2019 milletvekili seçimleri sırasında sosyal medyanın siyasi bilinci şekillendirmedeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çeşitli alanlarda gözle görülür bir etkiye sahip olan sosyal medyanın kamuoyunu manipüle etmedeki etkinliğini anlama ihtiyacından hareket etmektedir. 2019 parlamento seçimleri Tunus'u önemli ölçüde etkileyerek ekonomiyi, kamuoyunu ve sosyal istikrarı etkiledi. Hem Facebook hem de Instagram, bazı partilere yardım ederken diğerlerini baltalama ve toplumun seçimlere katılımını teşvik etme konusunda önemli roller oynadı. Araştırma aynı zamanda sosyal medyanın ifade özgürlüğüne olumlu katkısını da vurguluyor; özellikle kişinin kimliğini gizleyebilmesi göz önüne alındığında, toplumun fikirlerini ifade etmesine olanak tanıyor. Bu çalışma, özellikle 2019 parlamento seçimleri sırasında sosyal medyanın Tunus toplumunda getirdiği düşünce değişiklikleri ve siyasi hayata katılımın artması dahil olmak üzere getirdiği değişiklikleri sunacaktır. Ancak sosyal medyanın iki ucu keskin bir kılıç olmaya devam ettiğini belirtmek önemlidir; İfadeyi teşvik ederken politikacılar da bunu toplumsal görüş ve eğilimleri etkilemek için kullanıyor.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to examine the role of social media in shaping political consciousness during the 2019 legislative election. It is motivated by the need to understand the effectiveness of social media in manipulating public opinion, which had a noticeable impact across various fields. The 2019 legislative election significantly affected Tunisia, influencing the economy, public opinion, and social stability. Both Facebook and Instagram played important roles in assisting some parties while undermining others, as well as encouraging community participation in the elections. The research also highlights the positive contribution of social media to freedom of expression, allowing society to express opinions, particularly given the ability to conceal one's identity. This study will present the changes brought about by social media in Tunisian society, especially during the 2019 legislative elections, including shifts in thinking and increased participation in political life. However, it's important to note that social media remains a double-edged sword; while it encourages expression, politicians also use it to influence societal opinions and trends.