Pedodonti kiniğinde çalışan diş hekimlerinin farklı dental tedaviler uygularken stres seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the stress levels of dentists working in pedodontic clinics when applying different dental treatments
- Tez No: 879427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KIZILCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, pedodonti kliniğinde çalışan diş hekimlerinin yaptıkları işlem türüne göre stres seviyesini belirlemektir. Çalışmaya, Erciyes Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Pedodonti kliniğindeki uzmanlık eğitiminin en az iki yılını doldurmuş, sistemik hastalığı bulunmayan, altı kadın diş hekimi dahil edildi. Çalışma kapsamında her hekim yirmişer tane olmak üzere, 120 işlem yaptırıldı. Her diş hekimi için dört işlem türünden (fissür ve flor, dolgu, amputasyon, kanal tedavisi) eşit sayıda hasta değerlendirildi. İşlem öncesi, işlemin 15. dakikası ve işlem bitiminden 15 dakika sonra vital değerlerin (sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, nabız, saturasyon ve ateş) ölçümü yapıldı. Diş hekimleri pedodonti kliniğinde stres seviyelerini belirlemek amacıyla, Pedodonti Pratiğinde Stres (PPS) ölçeğini doldurdu. Diş hekimlerinin uyguladıkları tedavi türüne göre vital bulgu değişimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). İşlem türlerinden kanal tedavisi, amputasyon, dolgu, fissür örtücü/flor grupları arasında işlem öncesi, işlemin 15. dakikası ve işlem bitiminden 15 dakika sonrasında da vital bulgular arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir (p>0,05). PPS ölçeğinden elde edilen toplam puanlar, tüm hekimler için pedodonti kliniğinde yüksek stres seviyesi varlığını işaret etmektedir (>71,5). PPS ölçeğiyle tüm vital bulgular arasında ise anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Çalışmamızda ölçek sonuçlarına göre pedodonti kliniğinde çalışırken psikolojik olarak stresli olduğu belirlenen diş hekimlerinin vital bulguları normal düzeydeydi. Pedodonti kliniğinde diş hekimlerinin stres düzeyi yapılan işlemlerden ziyade komplikasyonlar, çocuk ve ebeveyn gibi durumlardan etkilenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the stress levels of dentists working in the pedodontic clinics according to the type of procedure they perform. Six female dentists who completed at least two years of their specialization training in the Pedodontic Clinics of Erciyes University Faculty of Dentistry and did not have systemic diseases were included in the study. Within the scope of the study, 120 procedures were performed, 20 by each physician. An equal number of patients from four types of procedures (fissure and fluoride, filling, amputation, root canal treatment) were evaluated for each dentist. Vital values (systolic blood pressure, diastolic blood pressure, pulse, saturation and fever) were measured 15 minutes after the procedure and 15 minutes after the procedure. To determine stress levels in pedodontic clinics, dentists completed the Pedodontic Practice Stress Scale (PPS). There was no statistically significant difference between the vital signs of the dentists according to the type of treatment they applied (p>0.05). There was no statistically significant difference between root canal treatment, amputation, filling, fissure sealant/fluoride groups before the procedure, 15 minutes after the procedure and 15 minutes after the procedure (p>0.05). The total scores obtained from the PPS scale indicate the presence of high stress levels in the pedodontic clinics for all physicians (>71.5). There was no significant relationship between the PPS scale and all vital signs (p>0.05). According to the scale results in our study, the vital signs of the dentists who were determined to be psychologically stressed while working in the pedodontics clinic were at normal levels. The stress level of dentists in a pedodontics clinic may be affected by complications, children and parents, etc., rather than the procedures performed.