Isınma evresi esnasında uygulanan eğitsel oyunların performansa etkileri
The effects of educational games applied during the warm-up phase on performance
- Tez No: 879488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Isınma seansları sporcuları hem fiziksel hem de psikolojik olarak ana evrede uygulatılmak istenen egzersizlere veya müsabakaya hazırlamak amacıyla uygulatılmaktadır. Bu ısınma seanslarından biri olan FİFA 11+ ısınma protokolü, sporcuları kas yaralanmalarından korumak amaçlı kullanılsa da literatürde performansa olan etkisi de sıklıkla araştırılmıştır. Ancak FİFA 11+ ısınma protokolü ile beraber eğitsel oyunların oynatılması sonrasında fiziksel performansa etkisini inceleyen bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu tez araştırmasında FİFA 11+ ve FİFA 11+ Eğitsel oyun sonrasında sürat ve 505, T ile Illinois YDK becerileri üzerine etkisi araştırılmak istendi. Araştırmaya yaşları 16 olan toplam 15 iyi antrene edilmiş futbol oyuncusu dahil edildi (boy: 168,2667±7,43, Kilo: 55,2667±8,12814, Vki: 19,5007±2,03426). Sporculara ilk aşamada FİFA 11+ ısınma protokolü literatürde belirtildiği gibi uygulandı ve ardından 20 metre sürat ile 505, bir gün sonra ise T ve Illinois YDK testleri gerçekleştirildi. Bir hafta sonra sporculara FİFA 11+ ve eğitsel oyun uygulaması gerçekleştirilip aynı test protokolü takip edilecek şekilde testler uygulandı. Her iki ısınma seansı ve testler sonrasında sporcuların fiziksel aktiviteden keyif alma (FAKÖ) düzeyleri 7'li likert yapısındaki anket ile test edildi. Elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluk düzeylerine göre iki farklı ısınma sonrası karşılaştırma analizlerinde bağımlı örneklem t testi ve wilcoxon işaretli sıralar testi kullanıldı. İstatistiksel analizler sonrasında sporcuların FİFA + 11 eğitsel oyun sonrasında 20 metre sürat, T ve 505 YDK süreleri FİFA 11+ ısınma protokolüne göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği saptanmıştır (*p.05). Araştırmanın istatistiksel sonuçlarına göre ısınma seanslarında sporculara uygulatılacak olan amaca uygun eğitsel oyunların sürat ve YDK becerisine olumlu bir etki yaratacağı yönündedir. Antrenör veya öğretmenlerin ısınma seanslarında sporcularına eğitsel oyunlar uygulatması sporculardan daha fazla performans çıktısı almalarını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Warm-up sessions are used to prepare athletes both physically and psychologically for the exercises or competition to be performed in the main phase. Although one of these warm-up sessions, FIFA 11+ warm-up sessions, is used to protect athletes from muscle injuries, its effect on performance has also been frequently investigated in the literature. However, there is no research examining the effect on physical performance after playing educational games with FIFA 11+ warm-up session. The aim of this thesis research was to investigate the effect of FIFA 11+ and FIFA 11+ educational games on sürat and 505, T and Illinois agility skills. A total of 15 well-trained football players aged 16 years were included in the study (height: 168,2667±7,43, weight: 55,2667±8,12814, Vki: 19,5007±2,03426). In the first stage, FIFA 11+ warm-up session was applied to the athletes as stated in the literature and then 20 m sürat and 505, and one day later T and Illinois agility tests were performed. One week later, FIFA 11+ and educational games were applied to the athletes and the tests were performed following the same test protocol. After both warm-up sessions and tests, the athletes' enjoyment of physical activity (PACES) levels were tested with a 7-point Likert scale questionnaire. Dependent sample t test and Wilcoxon signed-rank test were used in the comparison analyses after two different warm-ups according to the level of conformity of the obtained data to normal distribution. After the statistical analyses, it was found that the athletes' 20 m sürat, T and 505 agility times after the FIFA + 11 educational game differed significantly compared to the FIFA 11+ warm-up session (*p.05). According to the statistical results of the study, it is in the direction that purposeful educational games to be applied to athletes during warm-up sessions will have a positive effect on speed and agility skills. Having coaches or teachers apply educational games to their athletes during warm-up sessions may provide more performance output from athletes.