Mermer işçilerinde iş sağlığı okuryazarlığı ile iş sağlığı ve güvenliği kültürü arasındaki ilişki
The relationship between occupational health literacy and occupational health and safety culture among marble workers
  1. Tez No: 879489
  2. Yazar: ÖZGÜL EMİROĞLU SÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİA SUBAŞI BAYBUĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İlişkisel tanımlayıcı tipteki bu çalışma mermer fabrikalarında çalışan işçilerin iş sağlığı okuryazarlığı ile iş sağlığı ve güvenliği kültürü arasındaki ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Çalışma batıda bir il merkezinde mermer fabrikalarında çalışan 144 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin elde edilmesinde katılımcıların tanıtıcı özelliklerini içeren anket formu, İş Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürü Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı analizler, t-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. ANOVA testi sonucunda gruplar arası farklılık durumunda Post-Hoc (Tukey) testi kullanılmıştır. Ölçekler arası ilişki için Pearson korelasyon analizine, ölçeklerin birbiriyle olan etkisi için regresyon analizine bakılmıştır. İş sağlığı okuryazarlığı toplam puan ortalaması 82.22±10.55 olarak belirlenmiştir. İş sağlığı ve güvenliği kültürü toplam puan ortalaması 111.91±14.95 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This correlational descriptive type study is conducted to examine the relationshipbetween occupational health literacy and occupational health and safety cultureofworkers working in marble factories. The study was conducted with 144peopleworking in marble factories in a provincial center in the west. Asurveyformcontaining the descriptive characteristics of the participants, Occupational HealthLiteracy Scale and Occupational Health and Safety Culture Scale were usedtoacquire the data. Descriptive analyses, t-test and ANOVA test were usedindataanalysis. Post-Hoc (Tukey) test was used in case of differences between groupsasaresult of ANOVA test. Pearson correlation analysis was used for the relationshipbetween scales, and regression analysis was used for the effects of the scaleswithone another. The total score average of occupational health literacy was determinedas 82.22±10.55. The total score average of occupational health and safety culturewas determined as 111.91±14.95.