Van Belediyesi mezbahasında kesilen koyunlarda hidatidozis'in yayılışı
Prevalence of hydatidoz among the slaughtened sheeps at Van Municipality slaughter house
  1. Tez No: 369833
  2. Yazar: HATİCE SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sofuoğlu H, Van belediyesi mezbahasın'da kesimi yapılan koyunlarda Hidatidozis. Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Parazitoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2014. Bu araştırma, Van'da kesimi yapılan kasaplık hayvanlarda hidatidozisin yaygınlığının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Bu amaçla Van belediyesi mezbahasında kesimi yapılan 655 adet koyun muayene edilerek incelendi. Karaciğer ve akciğerdeki enfeksiyon oranı sırasıyla % 13.4 ve % 8.7 olarak tespit edildi. Hastalığın yayılışı erkeklere göre dişilerde, gençlere göre yaşlılarda daha fazla olduğu tespit edildi. Organlardaki cyst hydatid varlığı en çok karaciğerde görüldü. İstatistiksel olarak da gruplar arası cinsi, menşei, yaş ve kistli organlara göre p < 0.001 önem derecesi tespit edildi. Zoonoz olan bu parazitin Van ve yöresinde kesilerek tüketime sunulan koyunlarda oldukça yaygın olduğu ve insan sağlığını tehdit etmeye devam ettiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Sofuoğlu H, Hydatidozis in sheeps slaughtered in Van municipal slaughterhouse, The University of Yüzüncü Yıl, Health Science Institute, The Department of Parasitology Master Thesis, Van 2014. The aim of this study is to determine the prevelance of hydatidosis in sheeps slaughtered in Van. On this purpose, 655 sheeps have been examined in Van municipal slaughterhouse. Infection rate in the liver and lungs were respectively found to be % 13.4 and % 8.7. Prevelance of infection was higher in female ones compared to the male ones and higher in older animals compared to young ones. Hydatid cyst was seen more in the liver relatively. Statistical significanse levels (P < 0.001) were determined between groups based on age, genus, origin and cystc organs. The parasite that is zoonotic seemed to be very wide-spread in sheeps slaughtered in Van region and continues to be a threat for human health.