Teknoparklar ve risk sermayesi finansmanı: ODTÜ-Teknokent ve Ankara Cyberpark işletmelerinde bir uygulama
Technoparks and venture capital financing: A survey of METU-technopolis and Ankara Cyberpark firms
- Tez No: 165515
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMALETTİN ÇONKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
DOKTORA TEZ OZETI TEKNOP ARKLAR VE RİSK SERMAYESİ FİNANSMANI: ODTÜ- TEKNOKENT VE ANKARA CYBERPARK İŞLETMELERİNDE BİR UYGULAMA Oğuzhan AYDEMİR İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temmuz 2005 Danışman: Prof. Dr. M. Kemalettin ÇONKAR Bu çalışmada özellikle 20.yy'ın ikinci yansından bu yana gelişmiş ülkeler tarafından teknoloji tabanlı işletmelerin finansmanında başarılı uygulama alanı bulmuş olan risk sermayesi finansman yönteminin işleyişi ele alınmaktadır. Risk sermayesi ile fikir, başlangıç ve geç aşamadaki girişimcilere ortaklık şeklinde uzun vadeli finansman desteği sağlanmaktadır. Risk sermayedarları işletmelere finansman yanında yönetsel ve teknik destek sağlamaktadırlar. Yöntemin gelişiminde, başlangıç aşamasında güçlü devlet desteği, desteklenecek nitelikte projelerin varlığı, yatırımdan çıkış yollarının ve fon kaynaklarının mevcudiyeti kritik rol oynamaktadır. Bu açıdan teknoloji geliştirme merkezleri ve teknoparklar yeniliğin yaratılmasında ve risk sermayesi şirketlerinin desteklemekte gönüllü olabilecekleri projelerin hayata geçirilmesinde işletmelere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Türkiye'de gerekli yasal altyapının oluşturulmasına rağmen risk sermayesi yönteminin gelişiminde arzu edilen bir gelişme sağlanamamıştır. Bunun nedenlerini ortaya çıkarmak ve yapılması gerekenleri belirlemek amacıyla, ODTÜ Teknokent ve Ankara Cyberpark işletmelerine yönelik anket uygulanmış, iki adet teknokent işletme yöneticisi ve bir adet risk sermayesi yatırım ortaklığı ile mülakat gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, yöntemin yeterince anlaşılmadığı ve yeterli kalitede Risk Sermayesi Yatırım Ortaklığı'nın mevcut olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT TECHNOPARKS AND VENTURE CAPITAL FINANCING: A SURVEY OF METU-TECHNOPOLIS AND ANKARA CYBERPARK FIRMS Oğuzhan AYDEMİR Department of Business Administration Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences July 2005 Advisor: Prof. Dr. M. Kemalettin ÇONKAR This dissertation aims at exploring the process of venture capital used by developed countries successfully to finance new technology based firms since the tri second part of 20 century. Venture capital provides long-term finance as a partnership to seed, start-up and later stage entrepreneurs. In addition to providing finance, venture capitalists supply managerial and technical support to the firms. The strong support of government in the early stage, the availability of qualified projects and exit routes and sources of fund play critical role in the development of model. In this point of view, incubation centers and technoparks help firms to the creation of innovation and projects which venture capital firms can be voluntary to support. Although necessary legal substructure was formed in Turkey, desirable outcomes have not yet been obtained in the development of venture capital. This study uses a questionnaire to METU (Middle East Technical University) Technopolis and Ankara Cyberpark firms. Moreover, an interview is conducted to two technopolis firms and a venture capital firm. The survey results show that venture capital model is not known satisfactorily and there are not many qualified venture capital firms.