Resveratrolün everolimus farmakokinetiğine etkisinin sıçanlarda incelenmesi
Investigation of the effect of resveratrol on everolimus pharmacokinetics in rats
- Tez No: 879551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NARİN ÖZTÜRK SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Antioksidan, antikanser ve yaşlanmayı önleyici etkileriyle resveratrol, son yıllarda en çok kullanılan besin takviyelerinden biridir. Antikanser ve immünosupresan etkili evrolimus ise oral yoldan kullanılan, terapötik indeksi dar bir ilaçtır. Çalışmamızda, resveratrolün, everolimus farmakokinetiğine etkisinin sıçanlarda incelenmesi amaçlanmıştır. Tek ve tekrarlı doz (6 gün) resveratrol (50 ve 100 mg/kg), everolimus (5 mg/kg, tek doz) ile birlikte oral yoldan sıçanlara uygulanmış ve belirli saatlerde sıçanlardan alınan kanlardaki everolimus konsantrasyonları, LC/HRMS ile tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Resveratrol is one of the most common used dietary supplements in recent years with its antioxidant, anticancer and anti-aging effects. Everolimus, which has anticancer and immunosuppressant effects, is an orally administered drug with a narrow therapeutic index. In our study, we aimed to investigate the effect of resveratrol on everolimus pharmacokinetics in rats. Single and repeated doses (6 days) of resveratrol (50 and 100 mg/kg) were administered orally together with everolimus (5 mg/kg, single dose) to rats and the concentrations of everolimus in the blood taken from the rats at certain time points were determined by LC/HRMS.