Elektronik modüller kullanılarak hava aracı göstergelerinin sayısal göstergeler olarak tasarımı ve uygulaması
Design and application of aircraft displays as digital displays using electronic modules
  1. Tez No: 879561
  2. Yazar: ÖMER GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ GÜNTÜRKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hava aracı göstergeleri, bir hava aracının uçuş sırasında çeşitli parametreleri izlemek ve kontrol etmek amacıyla kullanılan cihazlardır. Bu göstergeler, pilotlara önemli uçuş bilgilerini sağlar ve güvenli bir uçuşun sürdürülmesine yardımcı olmaktadır. Hava aracındaki hali hazırda bulunan gösterge sistemleri ile uçuş esnasında olası bir acil durumlarda (pitot tüpünün tıkanması vb.) hava aracının havadaki durumunu, hızını, yerden yüksekliğini ve yönünü pilota bildiren alternatif bir ikincil gösterge sistemi olması uçuş güvenliğini arttırmaktadır. Bu tez çalışması, Arduino platformu ve çeşitli sensör modüllerinin kullanımıyla hava aracındaki gösterge sistemlerinden bağımsız ikincil bir gösterge sistemi tasarım ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. BMP180 basınç sensörü, MPU6050 ivme sensörü ve GY-NEO6MV2 GPS modülü kullanılarak geliştirilen hava aracı göstergeleri, Arduino üzerinde yapılan devre tasarımı, modül bağlantıları, kütüphane entegrasyonu ve programlama işlemleri ile detaylı bir şekilde oluşturulmuştur. Bu göstergelerin görsel arayüzü için Processing geliştirme ortamı kullanılmıştır. Tez çalışmasının sonuçları, belirtilen sensörlerin entegrasyonu ile elde edilen hava aracı göstergelerinin başarılı bir şekilde çalıştığını, hız, sıcaklık, yön bilgisi, yükseklik, basınç ve GPS konum bilgisi gibi önemli parametrelerin kullanıcı dostu bir arayüzde görsel olarak sunulduğunu ve suni ufuk göstergesi ile hava aracının açısal durumunun net bir şekilde izlenebildiğini göstermektedir. Bu çalışma, Arduino ve sensör modüllerinin kullanılarak basit ve uygun maliyetli bir hava aracı göstergesi sisteminin geliştirilebileceğini ortaya koymakta, aynı zamanda Arduino tabanlı projelerin uçuş kontrol sistemleri veya benzeri uygulamalarda kullanılabilirliğini göstermesi açısından uygun bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aircraft indicators are devices used to monitor and control various parameters of an aircraft during flight. These indicators provide pilots with important flight information and help maintain a safe flight. The existing display systems on the aircraft and an alternative secondary display system that informs the pilot of the aircraft's air condition, speed, altitude, and direction in case of a possible emergency during flight (pitot tube blockage, etc.) increase flight safety. In this thesis study, the design and implementation of a secondary display system independent of the display systems on the aircraft was carried out using the Arduino platform and various sensor modules. Aircraft indicators developed using the BMP180 pressure sensor, MPU6050 acceleration sensor, and GY-NEO6MV2 GPS module were created in detail with circuit design, module connections, library integration, and programming processes on Arduino. Processing development environment was used for the visual interface of these indicators. The results of the thesis study show that the aircraft indicators obtained by the integration of the mentioned sensors work successfully, important parameters such as speed, temperature, direction information, altitude, pressure, and GPS location information are visually presented in a user-friendly interface, and the angular angle of the aircraft with the artificial horizon indicator. It shows that the situation can be clearly monitored. This study demonstrates that a simple and cost-effective aircraft display system can be developed using Arduino and sensor modules and also serves as a suitable example to increase the usability of Arduino-based projects in flight control systems or similar applications.