İslam hukukuna göre ceza sorumluluğunu sınırlayan ve kaldıran durumlar
Situations limiting and abolishing criminal responsibility according to Islamic law
- Tez No: 879575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İslâm hukukunda bir kimseye ceza sorumluluğunun yüklenebilmesi için o kimsenin insan olması tek başına yeterli değildir. Ferdin, işlediği suçun sonuçlarından mesul olması, cezaî sorumluluğu gerektirmektedir. Sorumluluk, insan olmanın yanı sıra idrak (anlama) ve irade sahibi olmayı ve suçu işlemeye elverişli olmayı da gerektirir. Tez çalışmamızda, İslam ceza hukukunda ceza sorumluluğunu sınırlayan ve kaldıran durumlar ele alınmıştır. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun fıkıh ilmi içindeki yerine, sınırlandırılmasına, amaç ve yöntemi ile kaynaklarına dair bilgilere yer verilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde suç ve ceza kavramları ele alınmış ve kaynaklarda yer alan alt başlıkları incelenmeye çalışılmıştır. Tezimizin asıl kısmını oluşturan ikinci bölümde ise İslam ceza hukukunda ceza sorumluluğunu sınırlayan ve kaldıran durumlar pozitif hukuktaki yansımaları ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In Islamic law, being a human is not enough for a person to have criminal responsibility. It requires criminal responsibility to be liable fort he consequences of the crime committed by the person. Responsibility, in addition to being human, also requires perception, self-control and being able to commit a crime. In our thesis, the conditions that limit the criminal liability in Islamic criminal law are discussed. Our study consist of an introduction and two parts. In the introduction part, the subject is given place in the science of fiqh, its limitations, the purpose and the method and its sources. In the first part of our the study, the concepts of crime and punishment are discussed and the subheadings in the sources were examined. In the second section which constitutes the main part of our thesis, the principles of criminal responsibility and situations that limit or eliminate criminal responsibility, are discussed.