Identification of microbiota profile using different molecular methods, and investigation of interactions between microbiota, host genetics and host metabolism
Farklı moleküler yöntemler kullanarak mikrobiyota profilinin belirlenmesi ve mikrobiyota, konak genetiği ve konak metabolizması arasındaki etkileşimlerin araştırılması
  1. Tez No: 879604
  2. Yazar: BERKAY BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFE SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Mikrobiyota profilinin, konakçı genetiği ve metabolizması ile olan etkileşimleri ile anlaşılması, konak fizyolojisini anlamak ve hedefe yönelik tedaviler oluşturmak için kritik öneme sahiptir. Birçok farklı türde bakteri ve mantar türünden oluşan bağırsak mikrobiyotası, besinlerin emilimi, bağışıklık fonksiyonu ve metabolik düzenleme için gereklidir. Bu çalışmada, model organizma Drosophila melanogaster'in bağırsağında yer alan mikrobiyal türler NGS, qPCR ve LAMP moleküler yöntemleri kullanılarak tanımlandı ve miktarları belirlendi. Özellikle A. pomorum ve L.
Özet (Çeviri)
Understanding the microbiota profile, including its interactions with host genetics and metabolism, is critical for understanding host physiology and creating targeted therapeutics. The gut microbiota, which consists of many different kinds of bacterial and fungal species, is essential for nutrient absorption, immune function, and metabolic regulation. In this study, microbial species within the gut of the model organism Drosophila melanogaster were identified and quantified using NGS, qPCR, and LAMP molecular methods. Notably, A. pomorum and L.