Increasing construction site efficiency: Lean 5s, BIM integration, and sustainable practices
İnşaat sahası verimliliğinin artırılması: Yalın 5s, BIM entegrasyonu ve sürdürülebilir uygulamalar
- Tez No: 879603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖYLÜOĞLU, DOÇ. DR. ZEYNEP OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapıların tasarımı üzerindeki önemli etkisi göz önüne alındığında inşaat sektörü, malzeme israfı, maliyet aşımları, projelerin tamamlanmasındaki gecikmeler gibi birçok zorlukla karşı karşıyadır. Bu çalışma, Yalın 5S tekniğinin bina inşaat sahalarındaki malzemelerin yönetimine uygulanmasıyla devrim niteliğinde sonuçlara ulaşılabileceğini göstermektedir. Çalışma, malzeme israfının olası nedenlerini ve ayrıca BIM ile yalın inşaat tekniklerini birleştirmenin faydalı etkilerini belirlemek için literatürün kapsamlı bir analizi ile derinlemesine bir incelemeyi içermektedir. Bundan sonra çalışma, Tanımla, Ölç, Analiz Et, İyileştir ve Kontrol (DMAIC) metodolojisini kullanarak kalite kontrol prosedürlerinin mevcut durumunu inceliyor. 5S'ye dayalı organize düzenleme ve stratejik yerleştirme, kritik malzemelerin depolanmasını optimize ederek görsel çekiciliğin artmasına, sıralama sırasında daha yüksek verimliliğe ve süreçlerin kolaylaştırılmasına neden oldu. Yapı bilgi modelleme (BIM) yazılımının uygulanması, doğru miktar tahminlerinin yanı sıra kaynakların etkin tahsisini sağlayarak Hazır betonun (RMC) tahminini ve sıralamasını değiştirdi. STAAD PRO yazılımı, kaynak dağıtımını en üst düzeye çıkarmak ve malzeme kaybını azaltmak amacıyla temel tasarım parametrelerinin kapsamlı bir analizini yapmak için kullanılır. İyi organize edilmiş taşıma yöntemlerinin uygulanmasının yanı sıra malzeme geri dönüşümü ve yeniden kullanımı gibi atık azaltma stratejileri sürdürülebilirliği daha da artırır. Bu kapsamlı strateji çevresel sürdürülebilirliği teşvik eder ve maliyetleri önemli ölçüde azaltır. İleriye dönük olarak, bu ilkelere uyum, proje sonuçlarının arttırılmasının yanı sıra, etkili ve çevre dostu bir inşaat sektörünün geliştirilmesi temel amacına da yöneliktir.
Özet (Çeviri)
Considering its significant impact on the design of structures, the construction sector faces many challenges, which include material waste, overruns in costs, and delays in the completion of projects. This study shows that revolutionary results can be achieved by applying the Lean 5S technique to the management of materials on building construction sites. The study takes an in-depth examination with a thorough analysis of the literature to determine the possible reasons for the waste of materials as well as the beneficial effects of combining BIM and lean construction techniques. After that, the study examines the current state of quality control procedures using the Define, Measure, Analyze, Improve, and Control (DMAIC) methodology. Organized arrangement and strategic placement based on 5S have optimized the storage of critical supplies, resulting in improved visual appeal, higher efficiency while sorting, and streamlined processes. The implementation of Building information modelling (BIM) software has changed the estimating and ordering of Ready-mix concrete (RMC) by ensuring correct quantity estimations as well as effective allocation of resources. STAAD PRO software is used to do a comprehensive analysis of foundation design parameters to maximize resource distribution and reduce material loss. Waste reduction strategies, such as material recycling and reuse as well as the application of well-organized transportation methods, improve sustainability even further. This comprehensive strategy encourages environmental sustainability and substantially reduces costs. Moving forward, compliance with these principles is being committed to increasing project outcomes as well as the primary objective of developing an effective and environmentally friendly construction industry.