Bir sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye Yardım Sevenler Derneği Karabük örneği
Karabuk example of Turkish Charity Association as a non-governmental organization
- Tez No: 879621
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsanlık tarihi boyunca, yardımlaşma ve sivil toplum kavramları toplumların gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Yardımlaşma kültürü, toplumsal sorunları çözmek ve dayanışma içinde yaşamak için insanlar tarafından geliştirilmiştir. Bu araştırma, yardımlaşma ve sivil toplumun tarihsel gelişimini incelemek için Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) ve özellikle TYSD Karabük Şubesi'nin katkılarını incelemektedir. Araştırmanın ana konusu, yardımlaşma ve sivil toplum kavramlarının nasıl geliştiğini ve bunların Türkiye'de nasıl kullanıldığını incelemektir. TYSD' nin kuruluşu, misyonu ve faaliyetleri incelenerek, toplumsal refahın iyileştirilmesine nasıl katkıda bulunduğu araştırılmaktadır. Karabük Şubesi'nin özellikle eğitim, sağlık, sosyal yardım ve çevre koruma alanlarında yürüttüğü projeler üzerinden bölgesel düzeyde nasıl bir etkisi olduğuna dikkat çekilmektedir. Çalışmada, yardımlaşmanın ve sivil toplumun evrimini anlamak için literatür taraması ve arşiv belgeleri gibi çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Araştırma, sivil toplumun tarihçesini ve yardımlaşma ve dayanışma ilkeleri üzerine yapılan önemli çalışmaları incelemektedir. TYSD ve Karabük Şubesi'nin faaliyetleri, kuruluş bildirileri, raporlar ve diğer belgelerle kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma, TYSD' nin insan haklarına saygı, toplumsal dayanışma ve yardımlaşma ilkelerini benimsediğini ve eğitim, sağlık, sosyal yardım ve çevre koruma gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, Karabük Şubesi, bölgenin sosyal ve ekonomik gelişimine katkıda bulunan önemli projeler yürütmektedir. Bu tez, yardımlaşmanın ve sivil toplumun toplumsal kalkınmadaki rolünü vurgular ve TYSD' nin bu süreçte oynadığı rolü anlamaya çalışır. Çalışma, sivil toplum kuruluşlarının toplumsal refahı artırmadaki rolü ve önemi üzerine önemli sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, yardımlaşmanın ve sivil toplumun Türkiye'deki toplumsal dönüşümdeki rolünü daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle, bu çalışma yardımlaşma ve sivil toplumun tarihsel gelişimini incelemekte ve TYSD' nin Türkiye'deki toplumsal kalkınmadaki rolünü değerlendirmektedir. Bu tez, toplumun refahı ve kalkınması için sivil toplum kuruluşlarının ne kadar önemli olduğunu vurgulamanın yanı sıra gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, the concepts of mutual aid and civil society have played a significant role in the development of societies. The culture of mutual aid has been developed by people to solve social problems and live in solidarity. This research examines the historical development of mutual aid and civil society by focusing on the contributions of the Turkish Philanthropy Association (TYSD), particularly the Karabük Branch of TYSD. The main subject of the research is to explore how the concepts of mutual aid and civil society have evolved and how they are utilized in Turkey. By examining the foundation, mission, and activities of TYSD, the study investigates how the organization contributes to the improvement of social welfare. Special attention is given to the projects carried out by the Karabük Branch in the fields of education, health, social assistance, and environmental protection, highlighting their regional impact. The study employs various methods, including literature review and archival documents, to understand the evolution of mutual aid and civil society. It examines the history of civil society and significant works on the principles of mutual aid and solidarity. The activities of TYSD and the Karabük Branch have been comprehensively analyzed through foundation declarations, reports, and other documents. The research demonstrates that TYSD embraces the principles of respect for human rights, social solidarity, and mutual aid, and operates in various fields such as education, health, social assistance, and environmental protection. Furthermore, the Karabük Branch undertakes significant projects that contribute to the social and economic development of the region. This thesis emphasizes the role of mutual aid and civil society in social development and seeks to understand the role played by TYSD in this process. The study reveals important findings on the role and significance of civil society organizations in enhancing social welfare. These findings will help to better understand the role of mutual aid and civil society in Turkey's social transformation. Therefore, this study examines the historical development of mutual aid and civil society and evaluates TYSD's role in Turkey's social development. In addition to highlighting the importance of civil society organizations for the welfare and development of society, this thesis aims to provide a foundation for future research.