Diriliş Dergisi (İnceleme, tahlili fihrist, seçme yazılar)
Diriliş Journal (Analytical index, review, selected texts)
- Tez No: 879622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 467
Özet
Hazırlanan tezin amacı Türk edebiyatında önemli bir kilometre taşı olarak değerlendirebileceğimiz Diriliş dergisinin Türk Edebiyatı içindeki yerini ve önemini ortaya koymaktır. Diriliş ekolünün hangi yazarlar ve düşüncelerden beslendiğini de Diriliş dergisi incelenerek meydana çıkarılacaktır. Dergi içeriğinin fihristi olarak dökümü yapılarak bu alanda yapılan araştırmalara ışık tutabilmek amaçlanmıştır.Derginin yayın serüveni, biçimsel özellikleri ve yazar kadrosu edebiyat sosyolojisinden de yararlanılarak incelenecektir. İncelenen metinlerin kronolojik, yazar ve tür tasnifi ile künye dökümü yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the prepared thesis is to reveal the place and importance of Diriliş magazine within Turkish literature, which we can evaluate as an important milestone. By examining the Diriliş magazine, it will be revealed which writers and ideas nourish the Resurrection school. The aim is to shed light on the research conducted in this field by compiling an index of the magazine's content. The publication journey, formal features, and author lineup of the magazine will be examined, utilizing literary sociology as well. The analyzed texts will be classified chronologically, by author, and by genre.