Effects of tourism on local community development: A case study of Istanbul
Turizmin yerel toplum kalkınmasına etkileri: İstanbul örneği
  1. Tez No: 879620
  2. Yazar: YOUSEİF HASAN OBAİD AL-ALWANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASHFAK AHMAD KHANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye, büyüleyici doğal manzaraları ve zengin kültürel mirasıyla kutsanmış bir ülkedir ve bu da onu gelişen turizm endüstrisi için ideal bir aday yapmaktadır. Turizm sadece ülkede istihdam fırsatları yaratmakla ve gelir sağlamakla kalmaz, aynı zamanda genel ekonomik büyümeye de katkıda bulunur. Bununla birlikte, yerel halk arasında turizm sektörünün getirdiği faydalar konusunda çeşitli bakış açıları mevcuttur. Bu konuyu aydınlatmak amacıyla, bu araştırma turizmin yerel topluluğun gelişimini nasıl etkilediğini araştırmayı hedeflemiş ve İstanbul'u temsilci bir örnek olay olarak ele almıştır. Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul, birçok turistik cazibe merkezine sahip olup, şu anda küresel ölçekte benzeri görülmemiş seviyelerde bir gelişim yaşamaktadır. Araştırmacılar bu araştırma metodolojisini geliştirmek için çeşitli stratejiler kullanmışlardır. Araştırmacı, İstanbul, Türkiye'deki yerel topluluk üzerindeki turizmin etkisini araştırmak amacıyla çeşitli seçenekleri tanımlayan hem tanımlayıcı hem de analitik yaklaşımları kullanmıştır. Veri toplama süreci, 950 kişiye anket dağıtmak, kişisel görüşmeler yapmak ve çalışmanın özel konusuyla ilgili sorular sormayı içermektedir. Anket verilerini analiz etmek için SPSS28 kullanılmış ve Alpha katsayısı, frekanslar, yüzdeler, ortalama, standart sapma, göreceli ağırlık ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, turizmin dünya çapında çeşitli bölgelerde sosyal, ekonomik ve çevresel gelişime önemli katkılarda bulunduğunu göstermektedir. Kültürel alışverişi teşvik eder, iş olanakları yaratır ve topluluk gelişimini destekler. Ancak, çevre üzerinde olumsuz etkileri de olabilir; örneğin, geleneklerin bozulması ve doğal kaynakların tükenmesi gibi. Sonuç olarak, sosyal, ekonomik ve çevresel gelişim derecesi yüksek olup, turizmin kültürel gelişim üzerinde daha büyük bir etkisi vardır; ancak, daha geniş bir örneklem büyüklüğü ile daha fazla çalışma önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country blessed with stunning natural landscapes and a rich cultural legacy, which makes it an ideal contender for the flourishing tourism industry. Not only does tourism create employment opportunities and generate income within the country, but it also contributes to overall economic growth. However, among the local residents, there are a range of perspectives regarding the benefits brought about by the tourism sector. To shed light on this matter, this research aimed to investigate how tourism impacts the progress of the local community, with Istanbul serving as a representative case study. As Turkey's most populous city, Istanbul boasts a plethora of tourist attractions and is currently experiencing unprecedented levels of development on a global scale. The researchers employed various strategies to develop this research methodology. The researcher utilized both the descriptive and analytical approaches, which involve describing various options, in order to investigate the impact of tourism on the local community in Istanbul, Turkey. The process of collecting data involved conducting personal interviews, distributing questionnaires to 950 individuals, and inquiring about the specific topic of the study. The SPSS28 was used to analyze the questionnaire data using the Alpha coefficient, frequencies, percentages, mean, standard deviation, relative weight, and Pearson correlation coefficient. The research results offer significant contributions to tourism as it significantly impacts social, economic, and environmental development in various regions worldwide. It fosters cultural exchange, creates job opportunities, and supports community development. However, it can also have negative effects on the environment, such as upsetting customs and deteriorating natural resources. In conclusion, the degree of social, economic, and environmental development is high, with tourism having a higher influence on cultural development; however, further studies are recommended with a larger sample size.