Tip2 diyabet hastalarının posa bilgi düzeyleri, beslenme durumları ve kan parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of fiber knowledge levels, nutritional status and blood parameters of patients with type 2 diabetes
- Tez No: 879659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BETÜL ÖZGERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Tip 2 diyabet hastalarının posa bilgi düzeyi ve tüketim sıklığını öğrenip kan glukozu ve diğer parametrelere nasıl etki ettiğini tespit etmektir. Materyal ve Metot: Çalışma İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde yürütülmüştür. Çalışmaya 57 kadın, 40 erkek toplam 93 diyabet hastası katılmıştır. Hastaların genel bilgileri, diyabet durumları, öğün düzenleri, posa bilgisi, besin tüketim sıklığı anket yöntemiyle alınmış ve kan parametreleri antropometrik ölçüleri de kaydedilmiştir. Verilerin analizinde SPSS-22 kullanılarak ki-kare testi, bağımsız gruplar t testi, mann whitney u testi, one way anova testi kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların posa bilgi düzeyleri %45.2 düşük, %21.5 orta ve %33.3 yüksek seviyededir. Hastaların posa bilgi düzeyi eğitim durumu açısından istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05). HbA1C ve lif tüketim arasında negatif, zayıf, anlamlı olmayan (r:-0.118, -0.116, -0.094; p>0.05) bir ilişki vardır. Glukoz ve lif tüketim arasında da negatif, zayıf, anlamlı olmayan (r: -0.120, -0.041, -0.134; p>0.05) bir ilişki vardır. Sonuç: Hastaların posa bilgi düzeyi ile günlük alınan lif miktarı ve posa bilgi düzeyi ile HbA1C ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı değildir. Bunun sebebi besin seçiminde bilgi düzeyinin önemli fakat tek başına bir etken olmaması düşünülmektedir. Besin seçimini etkileyen diğer davranışsal faktörlere (inançlar, besin erişilebilirliği, alışkanlıklar vb.) dair daha derin analiz yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to learn the fiber knowledge level and consumption frequency of type 2 diabetes patients and to determine how it affects blood glucose and other parameters. Material and Method: The study was conducted in Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. A total of 93 diabetic patients, 57 female and 40 male, participated in the study. General information of the patients, diabetes status, meal patterns, fiber information, food consumption frequency were obtained by questionnaire method and blood parameters and anthropometric measurements were also recorded. Chi-square test, independent groups t test, Mann Whitney U test, one way Anova test were used in the analysis of the data using SPSS-22. Results: The patients' fiber knowledge levels were 45.2% low, 21.5% medium and 33.3% high. The patients' fiber knowledge level was statistically significant in terms of education status (p0.05). There was a negative, weak, non-significant (r: -0.118, -0.116, -0.094; p>0.05) relationship between HbA1C and fiber consumption. There was also a negative, weak, non-significant (r: -0.120, -0.041, -0.134; p>0.05) relationship between glucose and fiber consumption. Conclusion: The patients' fiber knowledge level was not statistically significant according to the daily fiber intake and HbA1C level. The reason for this situation is thought to be that the knowledge level is important in food selection but is not a sole factor. Further analysis of other behavioral factors (beliefs, food availability, habits, etc.) affecting food choice should be conducted.