Gassân Kenefânî'nin 'Ani'r-Ricâl Ve'l-Benâdik' adlı eserinin edebi tahlili
Literary analysis of Gassân Kenefânî's work titled 'Ani'r-Ricâl Ve'l-Benâdiq'
  1. Tez No: 879658
  2. Yazar: BÜŞRA MEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSMAİL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Edebiyat şeklinde isimlendirilen duygu ve düşünceleri ifade etme sanatı, bünyesinde yaşamın sosyal ve siyasal kırıntılarını barındırır. Zira şair ve yazarlar, içinde yaşadığı toplumun birer parçasıdır. İçerisinde bulundukları toplumun etkisinde kalıp yapıtlarında bu etkiyi de yansıtırlar. Elde ettiği her fırsatta Filistin mücadelesini haykırmaktan geri durmayan Ġassân Kenefânî, 'ani'r-Ricâl ve'l-Benâdiḳ isimli eserini Arapça olarak kaleme almıştır. Bu öykü koleksiyonu, Filistin halkının yaşam mücadelesinden bahseder. Eser, okura edebi bir haz vermekle birlikte okuru Filistin halkının tarih boyunca omuzlarında taşıdıkları kimi yüklere ve onların yaşam dünyalarına tanık eder. Bu çalışmada 'Akkâ doğumlu yazar Kenefânî'nin, 'ani'r-Ricâl ve'l-Benâdiḳ isimli eseri incelenerek Filistin toplumunun düşünce, değer ve yaşam biçimi gibi halkın toplumsal dinamiğini anlama noktasında yararlı bir çalışma ortaya konması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The art of expressing feelings and thoughts, called literature, contains the social and political crumbs of life. Because poets and writers are a part of the society they live in. They are influenced by the society they live in and reflect this influence in their works. Ghassān Kenefānī, who did not refrain from shouting about the Palestinian struggle at every opportunity he got, wrote his work titled 'ani'r-Ricāl ve'l-Benādiq in Arabic. This collection of stories tells about the struggle for survival of the Palestinian people. While the work gives the reader literary pleasure, it also makes the reader witness some of the burdens that the Palestinian people have carried on their shoulders throughout history and their world of life. In this study, it is aimed to produce a useful study in understanding the social dynamics of the Palestinian society, such as the thoughts, values and lifestyle of the Palestinian society, by examining the work of 'Akkâ-born writer Kenefānī, named 'ani'r-Ricāl ve'l-Benādiq.