TPGS-750-M ile pirano[2,3-c]pirazollerin sentezi
Synthesis of pyrano[2,3-c]pyrazoles with TPGS-750-M
  1. Tez No: 879670
  2. Yazar: MEHMET YASİN BAYDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Pirano[2,3-c] pirazol sentezi için temiz ve daha ekonomik bir protokol, oda sıcaklığında sulu koşullarda geleneksel olmayan doğal katalizör olarak E vitamini (TPGS-750-M) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. TPGS-750-M katalizör özelliklerinin incelenerek pirano[2,3-c] pirazol eldesi reaksiyonunda kullanılabilirliğini tespit edilmesi ve optimum reaksiyon şartlarını belirlenmiştir. Bu tez sonucunda çevreci bir metodoloji olarak geleneksel katalizörlerin kullanıldığı reaksiyonlara alternatif bir yöntem literatüre eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
A clean and more economical protocol for the synthesis of pyrano[2,3-c] pyrazoles is planned, where the synthesis of pyrano[2,3-c] pyrazole is carried out at room temperature under aqueous conditions using vitamin E (TPGS-750-M) as an unconventional natural catalyst. The objective is to investigate the catalytic properties of TPGS-750-M and determine its usability in the reaction for obtaining pyrano[2,3-c] pyrazole, as well as to establish the optimal reaction conditions. The result of this thesis aims to provide an alternative method to reactions using conventional catalysts, serving as a green methodology.