Margaz üzüm (Vitis vinifera L.) çeşidinin ampelografik özellikleri
Ampelographic description of Margaz (Vitis vinifera L.) grape cultivar
  1. Tez No: 879673
  2. Yazar: AYSEL HONAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Farklı ekolojik alanlar için uygun üzüm çeşitlerin seçilmesi çok uzun zaman almaktadır. Değişen çevre şartları bağ lokasyonları için geleneksel çeşitlerin önemini artırmaktadır. Bu nedenle lokal çeşitlerin öncelikle tanımlanması, korunması ve benzer ekolojiler için tanıtılması gerekmektedir. Üzüm çeşitlerinin tanımlanması The International Organisation of Vine and Wine, Uluslararası Bağ ve Şarap Örgütü) (OIV) tarafından geliştirilmiş olan tanımlayıcılar global ölçekte kabul edilmektedir. Tanımlanan çeşitlerin genetik erozyona uğramalarının önlenmesi için muhafazaları bu çeşitlerin kazanımlarının gelecekte de kullanılmasını mümkün kılabilecektir. Bu çalışmadan Muğla ili Seydikemer ilçesinde deniz seviyesinden 200-800 m aralıkta üretici bağlarında yaklaşık 2000 da alanda yetiştiriciliği yapılmakta olan Margaz üzüm (Vitis vinifera L.) çeşidinin ampelografik özellikleri 2012 yılında son şekli verilen ülkemizin de üyesi bulunduğu OIV üzüm ve asma anaç çeşitleri tanımlama kriterleri listesinde yer alan 69 asıl tanımlayıcı karakterden 63'ü ve 89 tamamlayıcı karakterden 81'i olmak üzere toplam 144 özellikle tanımlanmıştır. Margaz çeşidi Vitis vinifera özellikleri taşımaktadır. Sürgün ucu açık, genç yaprakları yatık tüylü, antosiyanin renklenmesi sürgün ucu, genç yaprakları ve sürgünde incelenen özellikler için belirgindir. Olgun yaprakları koyu yeşil 5 belirgin loblu, beşgen şekillidir. Çok verimli omcalardaki ortalama salkım ağırlığı 375 g, tane ağırlığı 2.44 g, tane saptan kopma direnci 3.7 N ve tane yırtılma direnci 3.62 N olup 15 Ağustos 2023 tarihinde 800 m yükseklikteki bir bağda 16.5 °Brikse ve 15 Eylülde 22 °Brikse erişmiştir. Çeşidin sıcak ekolojiye uyum sağlamış olması, Ağustos'ta yeme olumuna ulaşmış olmasına rağmen omca üzerinde yıl sonuna kadar kalabilmesi gelecek için potansiyel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
It takes a long time to select suitable grape varieties for different ecological areas. Changing environmental conditions increase the importance of traditional varieties for vineyard locations. For this reason, local varieties must first be identified, protected, and promoted for similar ecologies. Identification of grape varieties. The descriptors developed by The International Organization of Vine and Wine (OIV) are globally accepted. Conservation of the identified cultivars to prevent genetic erosion may enable future use of the gains of these cultivars. In this study, ampelographic characteristics of Margaz Grape (Vitis vinifera L.) cultivar, which is cultivated in an area of approximately 200 ha in producer vineyards in the district of Seydikemer in Muğla province at a range of 200-800 m above sea level, was finalized in 2012 and the definition criteria of OIV grape and vine rootstock varieties, of which our country is a member. A total of 144 features were defined, 63 of the 69 main descriptive characters and 81 of the 89 complementary characters in the list. Cv. Margaz has Vitis vinifera L. characteristics. The shoot tip is open, the young leaves are obliquely hairy, the anthocyanin coloration is evident for the shoot tip, young leaves and the features examined in the shoot. Mature leaves are dark green with 5 prominent lobes, pentagonal shaped. The average cluster weight of very productive vines is 375 g, the grain weight is 2.44 g, the breaking strength from the stem is 3.7 N and the grain tearing resistance is 3.62 N, reaching a 16.5 °Brix on August 15 and 22 °Brix on September, 2023 in a vineyard at an altitude of 800 m. The fact that the variety has adapted to the warm ecology and that it can stay on the vine until the end of the year despite reaching the eating positive in August creates potential for the future.