Genelleştirilmiş ricci-recurrent trans-sasakian yarı finsler manifoldları
Ricci-recurrent trans-sasakian indefinite finsler manifolds
  1. Tez No: 879672
  2. Yazar: ASLI KALKAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FUNDA SAĞLAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışması 4 bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde literatür taramasına yer verildi ve tezin literatürdeki yeri ifade edildi. İkinci bölümde yarı-Riemann manifoldları üzerinde hemen hemen değme yarı-metrik yapılar tanımlandı. Üçüncü bölümde yarı Finsler manifoldları üzerinde değme yapılar, hemen hemen değme Finsler yapılar, hemen hemen değme yarı metrik yapılar, değme yapıların integrallenebilir tensör alanları ve ε-Sasakian yapılar incelendi. Dördüncü bölümde ise (α,β)-tipinden trans- Sasakian yarı Finsler manifoldları ve bu manifoldların özel halleri olarak α-Sasakian ve β-Kenmotsu yarı Finsler manifoldları tanımlandıktan sonra özgün çalışmamız olan genelleştirilmiş Ricci-recurrent trans-Sasakian yarı Finsler manifoldları çalışıldı. Son olarak da cyclic-ricci tensörlü genelleştirilmiş Ricci-recurrent trans-Sasakian yarı Finsler manifoldları incelendi. Son bölüm ise tartışma ve sonuç kısmına ayrıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of 4 chapters. In the first part of our study, a literature review was included and the place of the thesis in the literature was stated. In the second part, almost contact pseudo-metric structures were defined on semi-Riemann manifolds. In the third chapter, contact structures on indefinite Finsler manifolds, almost contact Finsler structures, almost contact pseudo-metric structures, integrable tensor fields of contact structures and ε-Sasakian structures were examined. In the fourth chapter, after defining (α,β)-type trans-Sasakian indefinite Finsler manifolds and special cases of these manifolds, α-Sasakian and β-Kenmotsu indefinite Finsler manifolds, our original work, generalized Ricci-recurrent trans-Sasakian indefinite Finsler manifolds, was studied. Finally, generalized Ricci-recurrent trans-Sasakian indefinite Finsler manifolds with cyclic-ricci tensor were examined. The last section is divided into discussion and conclusion.