Kayıtlı göçmen istihdamı: Çankırı ilindeki Afgan çobanların incelenmesi
Registered immigrant employment: The study of Afghan shephards in Cankiri
- Tez No: 879701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Afganların istihdamı ve yaşam koşullarına derinlemesine bir bakış atarak, onların Türkiye'ye gelme nedenlerini, karşılaştıkları zorlukları ve hayvancılık sektöründeki rollerini kapsamlı bir şekilde incelemiştir. Araştırma, Afganların genellikle güvenlik kaygıları, ekonomik sıkıntılar ve siyasi baskılar nedeniyle Türkiye'ye geldiklerini ve burada daha iyi bir yaşam umudu taşıdıklarını ortaya koymaktadır. Ancak, dil bariyeri, yasal statü belirsizlikleri, kısıtlı iş imkanları ve sosyal entegrasyon sorunları gibi bir dizi zorluk, bu umutları gölgelendirmektedir. Araştırma aynı zamanda işverenlerin ve Afgan çobanların demografik özelliklerini, işe alım süreçlerini ve iş piyasasındaki yerlerini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Bulgu ve analizler, işverenlerin Afgan çobanları iş gücü kaynağı olarak değerli bulduklarını, ancak dil engeli ve kültürel farklılıkların önemli engeller teşkil ettiğini göstermektedir. Öte yandan, Afgan çobanlar, geleneksel yöntemlerle kazandıkları becerilerle Türkiye'nin farklı coğrafi ve iklim koşullarına uyum sağlama çabası içindedir. Afganların Türkiye'deki entegrasyonu ve istihdamı konusunda karşılaşılan zorluklara dikkat çekilmiş ve bu alanlarda iyileştirmeler yapılması için kapsamlı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study provides an in-depth look at the employment and living conditions of Afghans in Turkiye, comprehensively examining their reasons for coming to Turkiye, the challenges they face, and their roles in the livestock sector. The research reveals that Afghans generally come to Turkiye due to security concerns, economic hardships, and political pressures, hoping for a better life. However, a series of challenges, including language barriers, legal status uncertainties, limited job opportunities, and social integration issues, overshadow these hopes. The study also detailedly examines the demographic characteristics of employers and migrant shepherds, their recruitment processes, and their positions in the labor market. Findings and analyses indicate that employers value Afghan shepherds as a labor source, but significant barriers such as language difficulties and cultural differences exist. On the other hand, Afghan shepherds strive to adapt to Turkey's varied geographical and climatic conditions using skills acquired through traditional methods. The study highlights the challenges encountered in the integration and employment of Afghans in Turkiye and presents comprehensive recommendations for improvements in these areas.