Türkiye'nin misafirleri Suriyeli mültecilerin öteki bağlamında göçmen deneyimi: Esenyurt örneği
Immigrant experince of Syrian refugess guests of Turkey in the context of 'Other': Esenyurt example
  1. Tez No: 502427
  2. Yazar: GÜLSÜN SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE KÖSE ÖZELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaştan kaçan mülteciler, kitleler halinde Türkiye'ye sığınmak zorunda kalmıştır. Türkiye'nin Suriyelilere dönük göçmen politikası, savaşın başladığı ilk süreçten itibaren açık kapı politikası şeklinde ilerlemiştir. Türkiye'ye geçici olarak yerleşen mülteciler, Suriye'de savaşın beklenenden uzun sürmesi sebebi ile kalıcı bir göçmen nüfusa dönüşmüştür. Türkiye'ye gelen yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli mültecinin yüzde 92'si, Türkiye'nin hemen her yerinde şehir merkezlerinde toplumla bir arada yaşayan kent mültecileri haline gelmiştir. Türkiye'nin içinde bulunduğu sosyo – ekonomik şartları düşündüğümüzde, Suriyeliler ile uzun vadede bir arada yaşayabilmenin koşulları ve entegrasyon sürecine dair yapılan çalışmalar oldukça önem teşkil etmektedir. Türkiye'nin çeşitli kentlerine gruplar halinde göç eden Suriyelilerin, kalıcı ve uzun vadeli çözümlere ihtiyacı olduğu görülmektedir. Suriyelilerin illere göre dağılımında, 484.505 kayıtlı Suriyeli mülteci ile İstanbul birinci sırada yer almaktadır. Suriyelilerin, istihdam olanaklarının daha fazla olduğu Avrupa yakasında yaşamayı tercih ettiği görülmektedir. En fazla mülteci barındıran ilçelerden biri olan Esenyurt, çok sayıda mülteciye ev sahipiliği yapmaktadır. İstanbul'un önemli sanayi bölgelerinden Esenyurt özelinde yaptığımız çalışmamızda, burada yaşayan Suriyeli mültecilerin özgün deneyimlerine bakılmış ve yerel halkın mülteciler konusundaki tutumları analiz edilmiştir. Kent nüfusu haline dönüşen Suriyeli mülteciler ile bir arada yaşamanın koşulları ve yerel halkın kolektif hafızasında mültecilere dair oluşan toplumsal kabul süreçleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Esenyurt'a sığınan Suriyelilerin yaşadığı kent toplumuyla uyum süreci üzerine yüz yüze görüşmeler yapılmştır. Yerel halkın, neredeyse her gün etkileşim içerisinde olduğu Suriyeli mültecilerle birlikte yaşama sürecinde; karşılaştıkları sorunlar ve sıkıntılara değinilmiştir. Alan yazınına paralel olarak, bu çalışmanın sonuçları; Esenyurt'ta yaşamını devam ettiren Suriyeli mültecilerin, yerel halk tarafından çoğunlukla ötekileştirildiğini, dışlandığını göstermektedir. Esenyurt'ta mülteci nüfusunun çok fazla olması nedeniyle birtakım mekansal problemlerin ortaya çıktığı görülmektedir. Medyada Esenyurt'la ilgili çıkan haberlerin, yerel halk ve Suriyeliler üzerinde oldukça etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Her iki toplumun kaygılarının ve beklentilerinin yerel yönetimler ve medya tarafından dikkate alınması gerekliliğinin altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Refugees who escaped from the civil war began six in 2011 in Syria had forced to seek refuge status in Turkey en masse. Turkey's immigration policy from the first process in which the war began has progressed as an open door policy. As the war in Syria took longer than expected refugees settled temporarily in Turkey has turned into a permanent immigrant population. 92 percent of 3,5 million Syrian refugees in Turkey has become an urban refugees living together with society. Considering the Turkey's socio-economic conditions which Turkey in, the studies on the conditions of on the long-term coexistence and integration process became more important. It is seen that Syrian refugees who migrated in groups to various cities of Turkey, need for permanent and long-term solutions. According to their distribution in province İstanbul is ranked in the first place with 484.505 registered Syrian refugees. It seems that the most of the Syrians refuge live on the European side, where employment opportunities are higher. Esenyurt, one of the most refugee-bearing cities, is home to a large number of refugees. In our work, which we have done for Esenyurt, which is one of the important industrial regions of Istanbul, the unique experiences of the Syrian refugees living here were analyzed and the attitude of the local people on the refugees was analyzed. The conditions of living together with the Syrian refugees, which have become urban populations, have been extensively explored in the collective memory of the local people as regards the social acceptance processes of the refugees. Face-to-face talks were held on the harmonization process with the city community inhabited by the Syrians in Esenyurt. The problems and troubles encountered by the local people in the process of living together with the Syrian refugees, who are interacting almost every day, have been addressed. In parallel with the related literature, the findings of this study points out; It shows that the Syrian refugees who continued their life in Esenyurt were mostly alienated and excluded by local peopleIt is seen that a number of spatial problems have arisen due to the large number of refugee population in Esenyurt. It was concluded the news about Esenyurt in the media was very influential on local people and Syrians. It emphasized the necessity of consideration of concerns and expectations of both communities by local governments and the media.