8. sınıf öğrencilerinin sürdürülebilirlik temalı problemlerde problem çözme ve kurma süreçlerinin incelenmesi
Investigation of 8th grade students' problem solving and posing processes in sustainability themed problems
  1. Tez No: 879732
  2. Yazar: ENGİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA CANTÜRK GÜNHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Problem çözme insanlığın varlığından bu yana insanlığı hep ileri taşıyan yaşamın sürdürülebilmesi için kilit taşı olan bir kavram olarak karşımıza çıkar. Sürdürülebilir bir düzen için doğru soruların sorulması, doğru problemlerin kurulması ve bu problemlerin çözümü için doğru yöntemlerin seçilmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada 8. sınıf öğrencilerinin sürdürülebilirlik temalı problemlerde problem çözme ve problem kurma süreçlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Sürdürülebilirlik ile ilgili farkındalıklarının, problem çözme ve problem kurma süreçlerinin daha ayrıntılı olarak incelenebilmesi için nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi seçilmiştir. Katılımcılar İzmir ilinde bir devlet okulunda öğrenim gören 7 adet 8. sınıf öğrencisidir. Bu öğrenciler, nitel araştırmanın amaçlarına da uygun olan amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Veri toplama araçları, uzman görüşü alınarak hazırlanmış Problem Çözme Formu, Problem Kurma Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu'ndan oluşmaktadır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre öğrencilerin sürdürülebilirlik temalı problemleri çözme süreçlerinde öğrencilerin genelinin problem çözme başarılarının arttığı görülmektedir. Öğrencilerin problem çözerken yaptıkları hataların genellikle ön öğrenmelerinden veya kavramsal eksikliklerden kaynaklı olduğu görülmüştür. Öğrencilerin sürdürülebilirlik temalı problem kurma becerilerinin ve kurduğu problemleri hatasız oluşturma kabiliyetlerinin arttığı görülmüştür. Öğrenciler, problem kurmanın problem çözmeye göre daha zor olduğunu ancak kendi kurdukları problemleri çözmenin motivasyonlarını arttırdığını ifade etmişlerdir. Yarı yapılandırılmış görüşme formlarından elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin çalışma öncesi sürdürülebilirlik kavramı, sürdürülebilirlik ile okul derslerinin ilişkisi ve sürdürülebilirlik ile matematik dersinin ilişkisi konularında kısıtlı bilgilerinin olduğu görülmüştür. Ancak öğrencilerin sürdürülebilirlik temalı problemleri çözme ve kurma süreçleri ile bu konular hakkındaki görüş ve bilgilerinin genişlediği görülmüştür. Çalışmadan elde edilen verilerden yola çıkarak sürdürülebilirlik ile matematik dersi arasındaki ilişki üzerine benzer çalışmalar yapılması ve öğretmenler tarafından derslerde sürdürülebilirlik temalı problem çözme ve problem kurma etkinliklerine daha çok yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Problem solving is a keystone concept for the sustainability of life that has always carried humanity forward since the existence of humanity. For a sustainable order, it is very important to ask the right questions, to pose the right problems and to choose the right methods for solving these problems. In this study, it was aimed to examine the problem solving and problem posing processes of 8th grade students in sustainability-themed problems. In order to examine their awareness of sustainability, problem solving and problem posing processes in more detail, the case study method was selected among qualitative research methods. The participants were 7 students of 8th grade studying in a public school in Izmir province. These students were determined by criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling methods that is also suitable for the purposes of qualitative research. The data collection tools consisted of a Problem Solving Form, a Problem Posing Form and a SemiStructured Interview Form prepared by taking expert advices. The data obtained were analysed by content analysis method. According to the results obtained, it is seen that the problem solving success of the students generally increased in the process of solving sustainabilitythemed problems. It was observed that the errors made by the students while solving problems were generally due to their prior learning or conceptual deficiencies. It was observed that the students' ability to construct sustainability-themed problems and their ability to construct problems without errors increased. The students also stated that problem posing was more difficult than problem solving, but solving the problems they posed increased their motivation. According to the results obtained from the semi-structured interview forms, it was seen that the students had limited knowledge about the concept of sustainability, the relationship between sustainability and school courses, and the relationship between sustainability and mathematics courses before the study. However, it was understood that the students' views and knowledge about these issues expanded with the processes of solving and constructing sustainability-themed problems. Based on the data obtained from the study, it is recommended that similar studies be conducted on the relationship between sustainability and mathematics lessons and that teachers should include more sustainability-themed problem solving and problem posing activities in their lessons.