Psikolojik sermayenin mimarların bireysel yaratıcılığına etkisi
The effect of psychological capital on architects' individual creativity
- Tez No: 879746
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKSEL KAYA BENSGHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Psikolojik sermaye, bir bireyin zorlu görevleri yerine getirebilmesi ve hedeflerine ulaşabilmesine imkan tanıyan, olumlu ve pozitif ruh hali olarak tanımlanmaktadır. Psikolojik sermaye ve boyutları (umut, iyimserlik, dayanıklılık ve öz yeterlilik) iş hayatında bireylerin performansını, iş tatminini, örgütsel bağlılığını, motivasyonunu ve yaratıcılığını olumlu yönde etkilemektedir. Yaratıcılık ise var olan bilgi, düşünce ve maddeleri yeniden düzenleyerek veya var olmayanları ortaya çıkararak yeni fikirler üretme süreci ve becerisidir. Bireysel yaratıcılık, bireyin yaşam tarzı, hayatı algılama biçimi, motivasyon düzeyi ve problemlere yaklaşım biçimi gibi pek çok faktörden etkilenmektedir. Literatürdeki çalışmalara bakıldığında, psikolojik sermaye ve yaratıcılık arasındaki ilişkinin birçok çalışmada ele alındığı görülmektedir. Ancak bu çalışmalarda psikolojik sermaye çoğunlukla tek bir boyut olarak ölçülmekte; düzenleyici ya da aracı değişken olarak ele alınmaktadır. Bu araştırma ise yaratıcılığa yoğun olarak ihtiyaç duyan mimarların gözünden, psikolojik sermayenin boyutlarının bireysel yaratıcılığı ne yönde etkilediğini incelemektedir. Araştırma, bu iki kavram arasındaki ilişkiyi doğrudan ve bireysel olarak ele alması bakımından önem kazanmakta; hem işletme literatürüne hem de mimarlık alanına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. 390 mimar ile gerçekleştirilen araştırmada, Zhou ve George'un (2001) tek boyutlu Bireysel Yaratıcılık Ölçeği ile Luthans ve arkadaşlarının (2007) dört boyutlu Psikolojik Sermaye Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri SmartPLS 4 programı kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde psikolojik sermayenin dayanıklılık, umut ve öz yeterlilik boyutlarının bireysel yaratıcılığı istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilediği; ancak psikolojik sermayenin iyimserlik boyutunun bireysel yaratıcılık üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda araştırmanın bulguları tartışma ve sonuç bölümünde değerlendirilerek yöneticilere ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Psychological capital is defined as a positive state of mind that empowers individuals to tackle challenging tasks and achieve their goals. Research suggests that psychological capital and its dimensions (hope, optimism, resilience, and self-efficacy) positively influences various workplace outcomes, including performance, job satisfaction, organizational commitment, motivation, and creativity. Creativity is the process of generating new ideas by rearranging existing knowledge, ideas, and materials in novel ways or coming up with entirely original concepts. Individual creativity is influenced by numerous factors, such as lifestyle choices, perspective on life, motivational level, and problem-solving approach. A growing body of research explores the link between psychological capital and creativity. However, many studies treat psychological capital as a single, unified construct and examine it as a mediating or moderating variable. This research aims to address this gap by investigating how the individual dimensions of psychological capital influence creativity in architects, a profession that heavily relies on creative thinking. This study's significance lies in its direct examination of the relationship between these two concepts. It seeks to contribute not only to the field of business literature but also to a deeper understanding of creativity within the field of architecture. In this study, a sample of 390 architects was assessed using Zhou and George's (2001) one-dimensional Individual Creativity Scale and Luthans et al.'s (2007) four- dimensional Psychological Capital Scale. The analysis using structural equation modeling (SmartPLS 4) revealed that the resilience, hope, and self-efficacy dimensions of psychological capital statistically and significantly predict individual creativity, while the optimism dimension of psychological capital does not have a statistically significant effect on individual creativity. The discussion and conclusion sections translate the research findings into actionable insights for managers, and researchers.